7880451-easy-fun-easter-crafts-for-kids-t1de2302_1_orig.png<br /><br /><br />
 (Moderate)

Λοιπόν παιδιά…

Πέρασαν ήδη περίπου 3 εβδομάδες με την προσπάθεια μας να διατηρήσουμε μια σχετική επαφή με το σχολείο και τα μαθήματά μας. Δεν προχωρήσαμε παρακάτω αλλά κάναμε, ελπίζω όλοι και σε όλα, μια και δεν έχω ενημέρωση απ’ όλους σας, μια μικρή επανάληψη και κάποιες εργασίες.

Όλοι μας νομίζω μάθαμε και καινούρια πράγματα με τη χρήση των κάθε είδους υπολογιστών.

Αποκτήσαμε και μια καινούρια ψηφιακή τάξη την οποία θα διατηρήσουμε και αφού επιστρέψουμε στο σχολείο, αν διατηρηθεί βέβαια αυτή η δυνατότητα που μας έχει δοθεί.

Τυπικά είμαστε τώρα στην περίοδο των πασχαλινών διακοπών οπότε θα πρέπει να προσαρμόσουμε την επικοινωνία μας.

Χωρίς αμφιβολία το φετινό Πάσχα θα είναι τελείως διαφορετικό για όλους μας. Η εξάπλωση του κορονοϊού επιβάλλει να παραμείνουμε σπίτι μας. Έτσι πολλά από τα καθιερωμένα έθιμα μας δεν θα γίνουν. Εμείς όμως θα κοιτάξουμε να περάσουμε όσο καλύτερα μπορούμε με την οικογένειά μας.

Ναι θα βάψουμε αυγά, ναι θα ψήσουμε το τσουρέκι μας και ναι θα διακοσμήσουμε όμορφα το σπίτι μας.

Με λίγα λόγια θα κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για να γιορτάσουμε το Πάσχα όσο καλύτερα γίνεται υπό αυτές τις συνθήκες. Για να βεβαιώσουμε αυτό στο δάσκαλο και στους συμμαθητές/τριές μας ανεβάζουμε στο PADLET μια φωτογραφία μας που δείχνει πως περνάμε:

ΠΩΣ ΠΕΡΝΩ ΤΙΣ ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΜΟΥ ΔΙΑΚΟΠΕΣ

Παράλληλα όμως δεν θα ξεχάσουμε και τις σχολικές μας υποχρεώσεις.

Για την περίοδο των διακοπών έχουμε να κάνουμε τα παρακάτω.

• Καθημερινό έλεγχο στο περιοδικό για να παρακολουθούμε την ανανέωση των σελίδων για το τραγούδι της ημέρας, για το ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ, για τις λέξεις της εβδομάδας (που θα είναι για την περίοδο των διακοπών) και τη νέα σελίδα ΣΥΖΗΤΑΜΕ... για την ανάπτυξη της άποψής σας για κάποιο θέμα με επιχειρήματα.
  • Να μπαίνετε συχνά και στην τάξη μας στο e-me για να δείτε αν υπάρχει ανάθεση εργασιών. Τώρα ετοιμάζεται η εφαρμογή που θα χρησιμοποιείται για την ανάθεση εργασιών στους μαθητές. Το περιμένω λοιπόν για να σας αναθέσω εργασία από εκεί δοκιμαστικά. Άλλωστε τη Δευτέρα στον τοίχο θα υπάρχουν οι εργασίες των διακοπών.
  • Το επόμενο τεύχος του ηλεκτρονικού περιοδικού σκέφτομαι ότι πρέπει να  περιέχει άρθρα δικά σας. Οπότε αυτό το 15θήμερο ετοιμάζεστε και γράφετε όλοι ένα άρθρο με 200 λέξεις περίπου για όποιο θέμα θέλετε (καλό θα ήταν αν μπορούσατε και να συνεννοηθείτε μεταξύ σας μια και μπορούν να γραφούν και άρθρα με συνεργασία μέχρι 2 άτομα και 270 λέξεις γι’ αυτά). Ενδεικτικά Θέματα: από τη ζωή του σχολείου, από την επικαιρότητα, από τη δύσκολη κατάσταση που ζούμε και πως την αντιμετωπίζουμε, ένα βιβλίο που μας άρεσε, μια ταινία, από θέματα του αθλητισμού, αν κάποιος γνωρίζει έναν εργαζόμενο στο χώρο της υγείας να πάρει συνέντευξη, από την ιστορία και ότι άλλο σκεφτείτε. Τα άρθρα τα γράφετε ηλεκτρονικά και μου τα στέλνετε με μήνυμα στο email ή και στο e-me. Τα άρθρα μπορούν να περιλαμβάνουν και εικόνες από φωτογραφίες ή ζωγραφιές ή ότι θέλετε.
  • Θα διαβάσετε ένα βιβλίο και θα γράψετε ποιο ήταν αυτό και τι σας άρεσε  ή τι δε σας άρεσε σ’ αυτό. το κείμενο αυτό θα το γράψετε ή θα το ποστάρετε με φωτογραφία του τετραδίου σας στον τοίχο του PADLET το οποίο θα βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

Ε2 9ο Δημοτικό Σχολείο Γλυφάδας

Ηλεκτρονικά μπορείτε να διαβάσετε τα παρακάτω βιβλία που βρίσκονται στους συνδέσμους:

Το όνομά μου είναι Μπααμπούρ

Η πριγκίπισσα που δεν έτρωγε μελιτζάνες

Γιατί, ρε νονέ

Ο μαγικός σελιδοδείκτης

Και όποιο άλλο βιβλίο θέλετε.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ