Επίσκεψη στον Άγιο Ιλαρίωνα

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Στις 21 Οκτωβρίου, ημέρα εορτασμού της μνήμης του Αγίου Ιλαρίωνος, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου Προμάχων επισκέφτηκαν την Ιερά Μονή του Αγίου, που δεσπόζει στην είσοδο του χωριού. Εκεί είχαν την ευκαιρία να προσκυνήσουν την εικόνα του Αγίου και να περιηγηθούν στους χώρους της Μονής. Το μοναστήρι βρίσκεται σε ένα εξαιρετικού κάλλους φυσικό τοπίο, που μαγεύει τον επισκέπτη και παράλληλα δημιουργεί μια ατμόσφαιρα θρησκευτικής κατάνυξης και υποβλητικότητας.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου προσφέρθηκε κέρασμα και τους έγινε  θερμή υποδοχή από τις μοναχές και τον Ηγούμενο, πατέρα Παΐσιο, ο οποίος αφού αναφέρθηκε στο βίο του Αγίου Ιλαρίωνα και στο ιστορικό κατασκευής της Μονής, ευχήθηκε στα μέλη της σχολικής κοινότητας των Προμάχων καλή πρόοδο και δημιουργικότητα για το νέο σχολικό έτος.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Για το βίο του Αγίου Ιλαρίωνα και το ιστορικό κατασκευής της Μονής στους Προμάχους, το περιοδικό μας έχει δημοσιεύσει σχετικό άρθρο στο 1ο τεύχος.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA