Παγκοσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Με αφορμή την θέσπιση από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας της 24ης Οκτωβρίου ως Παγκόσμιας Ημέρας κατά της Παχυσαρκίας,  πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Προμάχων σχετική εκδήλωση.  Ο διευθυντής του σχολείου και καθηγητής Φυσικής Αγωγής κ. Ευστάθιος Πασόης  παρουσίασε στους μαθητές και τις μαθήτριες του Γυμνασίου Προμάχων τους κινδύνους που διατρέχει η υγεία των παχύσαρκων ατόμων ενώ παράλληλα τους ενημέρωσε πάνω σε θέματα υγιεινής και ισορροπημένης διατροφής. Στόχος της δράσης αυτής ήταν  η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα διατροφής και άσκησης για την βέλτιστη σωματική και γνωσιακή τους ανάπτυξη.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Η παχυσαρκία έχει αναγνωρισθεί παγκοσμίως ως μία από τις πιο επικίνδυνες και σοβαρές ασθένειες του 21ου αιώνα, η οποία έχει αποκτήσει διαστάσεις επιδημίας, με σημαντικές επιπτώσεις στην σωματική και ψυχική υγεία των πασχόντων. Τα αίτια της νόσου σχετίζονται κυρίως με αυξημένη πρόσληψη θερμίδων σε συνδυασμό με μειωμένη σωματική δραστηριότητα ή/και έλλειψη άσκησης, παράγοντες που συντελούν στην ραγδαία αύξηση της παχυσαρκίας κυρίως στις Δυτικού τύπου κοινωνίες, ήδη από την παιδική ηλικία.