Επίσκεψη στο Εργοστάσιο Σοκολάτας!

OLYMPUS DIGITAL CAMERAΛίγη ώρα πριν τη βράβευση του ηλεκτρονικού περιοδικού ΠΡΟΜΑΧΟΙ School Net, τα μέλη της συντακτικής του ομάδας είχαν την ευκαιρία να πάρουν μια …γλυκιά πρόγευση της επιτυχίας που θα ακολουθούσε, επισκεπτόμενοι το Εργοστάσιο & Μουσείο Σοκολάτας! Μέσα στους χώρους της ΔΕΘ και σε ένα κτήριο κατάλληλα διαμορφωμένο λειτουργεί από το Σεπτέμβριο του 2014 το Εργοστάσιο Σοκολάτας υποδεχόμενο καθημερινά εκατοντάδες μαθητές σχολείων. Οι… μικροί δημοσιογράφοι του Γυμνασίου Προμάχων είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στους χώρους του Εργοστασίου και ειδικότερα να επισκεφτούν:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

• Το Μουσείο, όπου έμαθαν για το εξωτικό κακαόδεντρο και είδαν αληθινά δείγματα καρπού και σπόρων.
  • Τον Ναό των Αζτέκων μαθαίνοντας για τους Ινδιάνους και τον πολιτισμό τους.
  • Τη Ζούγκλα του Αμαζονίου, με συνθήκες προσομοίωσης νιώθοντας τη ζέστη και την αποπνικτική υγρασία.
  • Την ξύλινη, μεγάλη Καλύβα του Αμαζονίου, με σύγχρονα τεχνολογικά μέσα  παρακολουθώντας την πορεία τού κακάο και της σοκολάτας στην Ευρώπη.
  • Το Εργαστήριο σοκολάτας ΙΟΝ, όπου συμμετείχαν στα στάδια παραγωγής και συσκευασίας της σοκολάτας.
  • Το Εργαστήριο μπισκότου Παπαδοπούλου βλέποντας τη διαδικασία παραγωγής του μπισκότου.
  • Τον Ποιοτικό Έλεγχο, όπου παρακολούθησαν ένα εντυπωσιακό σοκολατένιο πείραμα.
  •  Τη Μηχανή τού Χρόνου, μεταφερόμενοι στα μέρη που ταξίδεψε και η σοκολάτα μέσα από ένα δαιδαλώδη Λαβύρινθο.
  •  Τον Καταρράκτη Σοκολάτας με τόνους πραγματικής σοκολάτας να ρέουν μπροστά τους!
  • Την Αίθουσα Εκπαίδευσης, όπου έμαθαν για την υγιεινή διατροφή, την υγεία του στόματος και για τις ιδιότητες της σοκολάτας.

Κατά την επίσκεψή τους στο Εργοστάσιο Σοκολάτας οι μαθητές συνοδεύονταν από τον διευθυντή του Γυμνασίου Προμάχων κ. Πασόη Ευστάθιο και τους εκπαιδευτικούς-μέλη της συντακτικής ομάδας του ΠΡΟΜΑΧΟΙ School Net κ.κ. Πούτη Ιωάννη, Μαζγαλτζίδου Ελένη και Σαμαντά Ευαγγελία.