Γιορτή για την 25η Μαρτίου 1821!

OLYMPUS DIGITAL CAMERAΜε εξαιρετική επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 24 Μαρτίου 2015 η εορταστική εκδήλωση του Γυμνασίου Προμάχων για την επέτειο εξέγερσης των Ελλήνων την 25η Μαρτίου του 1821. Η γιορτή περιλάμβανε απαγγελία ποιημάτων από τους μαθητές, ανάγνωση του χρονικού του Αγώνα, προβολή διαφανειών με θέματα εμπνευσμένα από την Επανάσταση καθώς και σχετικό ηχητικό υλικό.

Ιδιαίτερη εντύπωση έκανε το χορευτικό μέρος της γιορτής, όπου μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου Προμάχων χόρεψαν με άψογο συντονισμό τοπικούς παραδοσιακούς χορούς!

Την επιμέλεια της γιορτής είχε η φιλόλογος καθηγήτρια του σχολείου κα Ελένη Μαζγαλτζίδου, η οποία εκφώνησε την επόμενη ημέρα τον επετειακό λόγο στον Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου των Προμάχων.