Τσικνοπέμπτη… εν χορδαίς και οργάνοις!

Τηρώντας την παράδοση των τελευταίων ετών το Γυμνάσιο Προμάχων γιόρτασε την Τσικνοπέμπτη πραγματοποιώντας μια εκδήλωση που χαρακτηρίστηκε από κέφι, ζωντάνια και ιδιαίτερο ενθουσιασμό! Με την αμέριστη συμπαράσταση και βοήθεια του διευθυντή του σχολείου κ. Ευστάθιου Πασόη αλλά και ολόκληρου του συλλόγου διδασκόντων, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου βρήκαν την ευκαιρία να ξεφύγουν για λίγο από την ένταση και το άγχος των μαθημάτων τους και να γιορτάσουν την αποκριάτικη αυτή μέρα διοργανώνοντας μια άψογη εκδήλωση. Ιδιαίτερη εντύπωση έκανε η αυτοσχέδια ορχήστρα από τους μαθητές του σχολείου Γκιώση Δημήτρη (κλαρίνο), Γκιώση Παντελή (τρομπέτα), Μπίνο Χρήστο (τουμπερλέκι) και Σταύρο Σέλκο (μπουζούκι), η οποία με τους ρυθμούς των τοπικών παραδοσιακών τραγουδιών παρέσυρε στο χορό μαθητές και καθηγητές!

Φυσικά δεν έλειψε και το απαραίτητο τσίκνισμα με το στήσιμο ψησταριών και το ψήσιμο κρεατικών, που είχαν φροντίσει να προμηθευτούν εγκαίρως οι μαθητές. Ήταν μια πολύ επιτυχημένη εκδήλωση η οποία έρχεται να προστεθεί σε μια σειρά εκδηλώσεων και δράσεων που προηγήθηκαν αλλά και πολλών άλλων που έχουν προγραμματιστεί και αποτυπώνουν το κλίμα συνεργασίας και δημιουργικότητας που επικρατεί φέτος στο Γυμνάσιο Προμάχων.

IMGP0569

IMGP0568