Συμμετοχές στη δράση «+δημιουργώ»

Το Γυμνάσιο Προμάχων συμμετείχε στη δράση «+ δημιουργώ» με θέμα τη δημιουργία λογότυπου του Παρατηρητηρίου Πρόληψης της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού. Στα πλαίσια της συγκεκριμένης δράσης οι μαθητές όλων των τάξεων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κλήθηκαν να δημιουργήσουν ατομικά ή ομαδικά εικαστικά έργα, που θα μπορούσαν να αποτελέσουν τον λογότυπο του Παρατηρητηρίου Πρόληψης της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού. Στόχος της δράσης ήταν τόσο η ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας σε θέματα βίας και εκφοβισμού, όσο και η ανάδειξη θετικών προτύπων συμπεριφοράς, καθώς και της αξίας της ανάπτυξης σχέσεων που στηρίζονται στο σεβασμό, την κατανόηση και την αποδοχή.

Τριμελής επιτροπή από καθηγητές του σχολείου μας επέλεξε και απέστειλε στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας τον λογότυπο που δημιούργησε ο μαθητής του Β2 Γιώργος Νέμτσης. Παρακάτω παραθέτουμε όλες τις εικαστικές δημιουργίες που κατέθεσαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας.

Γιώργος Νέμτσης

Γιώργος Βάτσης, Δημήτρης Γκιώσης, Άννα Κόλτση, Νίκος Κόλτσης

Κώστας Μάρκου

Χρήστος Μπίνος