Εκδήλωση κατά της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού

IMGP0579Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της βίας στο σχολείο. Το Γυμνάσιο Προμάχων υλοποιώντας σχετική οδηγία του Υπουργείου Παιδείας οργάνωσε εκδήλωση στη διάρκεια της οποίας οι μαθητές της Α” τάξης παρουσίασαν εργασίες τους με στόχο την πρόληψη και την αντιμετώπιση φαινομένων σχολικής βίας και εκφοβισμού.

Πιο συγκεκριμένα παρουσιάστηκαν εικαστικές δημιουργίες των μαθητών, έγινε ομιλία με θέμα την καταπολέμηση φαινομένων βίας και ρατσισμού και προβλήθηκαν βίντεο με θέμα το Bullying στα σχολεία. Στο τέλος της εκδήλωσης οι μαθητές της Α” τάξης εκτέλεσαν θεατρικό δρώμενο μεταφέροντας μηνύματα φιλίας, αλληλεγγύης και αποχής από δραστηριότητες βίας και εκφοβισμού. Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχε η καθηγήτρια Οικιακής Οικονομίας του σχολείου κα Λεβεντοπούλου Γεωργία.

IMGP0578

IMGP0580