ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΟ

srthdrΠρόσφυγας θεωρείται όποιος διαφεύγει από τη χώρα του, όπου μαίνεται απειλητική για τη ζωή του. Πώς όμως μπορεί να θεωρείται ακόμη πρόσφυγας όταν έχει απομακρυνθεί από τη χώρα που κινδυνεύει και έχει περάσει τα σύνορα έξι ή και επτά ακόμη χωρών και δεν υπάρχει κανένας πλέον κίνδυνος για τη ζωή του;

Τα αίτια τα όποια μπορούν να προκαλέσουν προσφυγικές ροές σε μια χώρα είναι πολλά. Αρχικά, οι πάσης φύσεως πόλεμοι όπως εμφύλιοι, επιθετικοί, ακόμα και αμυντικοί μπορούν να αποτελέσουν κύριο αίτιο προσφυγικών ροών. Τέτοιου είδους πόλεμοι συνεχίζουν να υπάρχουν από παλιά έως και σήμερα. Υπό την έννοια αυτή οποιαδήποτε κατάσταση που θέτει σε άμεσο κίνδυνο τη ζωή των πολιτών μπορεί να αποτελέσει αιτία εξώθησής τους στην προσφυγιά. Οι δολοφονίες, για παράδειγμα, ομοφυλόφιλων ανδρών σε μουσουλμανικές χώρες ή σε κράτη όπου η ομοφυλοφιλία θεωρείται για οποιοδήποτε λόγο παράνομη, συνιστούν αιτία για να αναζητήσουν καταφύγιο σε πολιτισμένα κράτη οι ομοφυλόφιλοι πολίτες. Επιπλέον, η οικονομική κρίση είναι ένα φαινόμενο το οποίο αντιμετωπίζει και η χώρα μας την περίοδο αυτή. Εξαιτίας αυτής, πολλοί άνθρωποι καταφεύγουν σε άλλες χώρες προκειμένου να βρουν μια μόνιμη δουλειά που θα τους επιφέρει χρήματα, με αποτέλεσμα το προσφυγικό πρόβλημα να γίνεται εντονότερο.

Όλα αυτά τα αίτια μπορούν να επιφέρουν και κάποιες συνέπειες για τους ίδιους τους πρόσφυγες. Πολλοί πρόσφυγες εγκαταλείπουν οριστικά τη χώρα τους που έχει σαν αποτέλεσμα τον ξεριζωμό τους από τις πατρογονικές τους εστίες. Εκτός αυτού, λόγω του πολέμου ή των παραπάνω αιτιών, πολλές οικογένειες διαλύονται καθώς είτε κάποια μέλη της πεθαίνουν είτε αναγκάζονται να χωριστούν προκειμένου κάποιος από αυτούς να επιβιώσει. Επιπροσθέτως , ευπαθείς ομάδες όπως παιδιά και ηλικιωμένοι αναγκάζονται να ταξιδέψουν πολύ μακριά από την πατρίδα τους. Οι μεγάλες αποστάσεις ενός τέτοιου ταξιδιού το καθιστούν άκρως επικίνδυνο, κάτι που τους δημιουργεί αισθήματα φόβου και αγωνιάς.

Εκτός από τους πρόσφυγες όμως, πολλές συνέπειες αντιμετωπίζουν και οι χώρες οι οποίες τους υποδέχονται. Βασικό πρόβλημα θεωρείται η αύξηση των οικονομικών βαρών για την περίθαλψη των προσφύγων. Επιπλέον υπάρχουν ρατσιστικές αντιδράσεις από τους πολίτες της χώρας οι οποίες μπορούν να επιφέρουν προβλήματα στη ζωή των κατοίκων μιας περιοχής. Για παράδειγμα, πριν λίγο καιρό στην Ελλάδα γονείς του δημοτικού σχολείου μιας κοινότητας, αποφάσισαν να μη στείλουν τα παιδιά τους στο σχολείο αντιδρώντας στη φοίτηση προσφυγόπουλων στην εν λόγω σχολική μονάδα. Ένα τέτοιο γεγονός μπορεί να διδάξει σε ένα παιδί το μίσος και τον ρατσισμό.

Όλα αυτά τα προβλήματα μπορούν να λυθούν με την ανάθεση κάποιων μέτρων. Αρχικά μια χώρα οφείλει να βοηθήσει στη συλλογή τροφίμων, φαρμάκων και ενδυμάτων για τους πρόσφυγες, ώστε να καλύψουν τις άμεσες βιοτικές ανάγκες τους. Επιπλέον μια αποτελεσματική λύση είναι η ενημέρωση των πολιτών που είναι επιφυλακτικοί απέναντί τους για τα αίτια εκτοπισμού τους και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν. Επιπλέον οι πολίτες μιας χώρας οφείλουν να δημιουργήσουν ένα θετικό κλίμα απέναντι σε ανθρώπους ψυχικά τραυματισμένους και ταλαιπωρημένους.

Τέλος, το προσφυγικό είναι ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα το οποίο απασχολεί πολλές χώρες εδώ και πολλά χρόνια. Με τη λήψη των μέτρων που προτάθηκαν και την άμεση κινητοποίηση των χωρών, όλοι οι πρόσφυγες θα συναντούν έναν καλύτερο κόσμο που θα τους παρέχει όλες τις ανάγκες και θα μπορεί να εξασφαλίσει στα παιδιά τους ένα καλύτερο μέλλον.