Τυπογραφείο… οργάνων

Πώς θα σας φαινόταν αν, αντί για τη χρήση βηματοδότη για την αντιμετώπιση μιας σοβαρής καρδιακής δυσλειτουργίας, σας εκτυπωνόταν μέσω 3D-εκτυπωτή μια ολοκαίνουργια καρδιά;

Αυτή την ασύλληπτη καινοτομία υπόσχονται οι ερευνητές της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Γουέικ Φόρεστ της Β. Καρολίνα στις ΗΠΑ, οι οποίοι κατασκεύασαν ένα τρισδιάστατο εκτυπωτή ζωντανών ιστών. Αυτοί οι ιστοί προορίζονται για τη μεταμόσχευση και την αντικατάσταση κατεστραμμένων οργάνων σε ασθενείς και τραυματίες.

Αν και παλιές προσπάθειες επιστημόνων συνάντησαν πολλές δυσκολίες στην εκτύπωση ιστών, η συγκεκριμένη ομάδα, μετά από προσπάθειες δέκα ετών, δημιούργησε ένα νέο τρόπο, ξεπερνώντας όλες τις δυσκολίες αυτές. Δημιούργησαν ένα σύστημα που εκτυπώνει ιστούς, γεμάτους μικροκανάλια, μέσα από τα οποία περνούν οι θρεπτικές ουσίες στα ζωντανά κύτταρα, λειτουργώντας δηλαδή σαν “σφουγγάρι”.

Το σύστημα ονομάζεται Integrated Tissue and Organ Printing System (ITOP) και οι ιστοί που δημιουργεί έχουν ως βάση ένα βιοδιασπώμενο πλαστικό, ενώ τα ζωντανά κύτταρα προέρχονται μέσω ενός gel. Όταν αυτά τα τεχνητά μέρη σώματος εμφυτεύονται σε κάποιον οργανισμό, το πλαστικό αποσυντίθεται και αντικαθίσταται από πρωτεΐνες που παράγει το ίδιο το σώμα.

Οι επιστήμονες εκτύπωσαν ιστούς οστών, χόνδρου, μυών και αυτιών. Αυτούς τους μεταμόσχευσαν σε ζώα (ποντίκια και αρουραίους), οι οποίοι στη συνέχεια άρχισαν να λειτουργούν κανονικά. Αν και χρειάζονται ακόμα βελτιώσεις πριν η τεχνολογία τρισδιάστατης εκτύπωσης ιστών εφαρμοστεί στους ανθρώπους, η δημιουργία αυτού του εκτυπωτή είναι πολύ πρωτοποριακή και ανοίγει το δρόμο για νέες ανακαλύψεις.

Ο τομέας της Εκβιομηχικής Ιστών είναι ένας αναπτυσσόμενος τομέας της επιστήμης και υπόσχεται πάρα πολλά. Ποιος ξέρει; Ίσως στο μέλλον, η μετάγγιση οργάνων να γίνεται… κατά παραγγελία.

ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ