«On connaît des gens extraordinaires!»: γαλλόφωνο πρόγραμμα «Γνωρίζουμε εξαιρετικούς ανθρώπους!»

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-06-16 220329

Tη φετινή χρονιά (2020-21), μαθητές και μαθήτριες της Α΄και Β΄Λυκείου του σχολείου μας σε συνεργασία με μαθητές του ΓΕΛ Καλλίπολης, συμμετείχαν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα συνεργασίας σχολείων eTwinning με τίτλο «On connaît des gens extraordinaires!» («Γνωρίζουμε εξαιρετικούς ανθρώπους!»).

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των συνεργαζόμενων σχολείων, αφού παρουσίασαν στους εταίρους τους τους εαυτούς τους, το σχολείο και τη γειτονιά τους, συμμετείχαν σε τηλεδιάσκεψη με τα συνεργαζόμενα σχολεία και στη συνέχεια εργάσθηκαν σε διακρατικές ομάδες εργασίες για να παρουσιάσουν ως τελικό αποτέλεσμα του έργου τις βιογραφίες καθημερινών ανθρώπων, οι οποίοι, στη διάρκεια της πανδημίας, έκαναν κάτι εξαιρετικό για το κοινωνικό σύνολο. Τέλος, συμμετείχαν σε ένα κουίζ online (kahoot), όπου είχαν τη δυνατότητα να αυτοαξιολογηθούν με παιγνιώδη τρόπο, ως προς τις γνώσεις που αποκόμισαν από το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν τα σχολεία:

IES Schamann, Las Palmas de Gran Canaria, Ισπανία (Iδρυτής έργου)

Γενικό Λύκειο Καλλίπολης, Πειραιάς, Ελλάδα (Ιδρυτής έργου)

Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά, Ελλάδα (Μέλος)

Sint-Cordula-Instituut, Schoten, Βέλγιο (Μέλος)

Υπεύθυνες Καθηγήτριες:

Olimpia Cárdenes Cabrera, Ισπανία

Κυριακή Λέκκα, Ελλάδα

Kathleen D’Août, Βέλγιο

Από την Ελλάδα, στο πρόγραμμα συνεργάστηκαν επίσης οι συνάδελφοι:

κα Σουλτάνα Λουράντου και κα Άρτεμις Δεληγιάννη (Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά)

Δείτε το τελικό βίντεο των συνεργαζόμενων σχολείων στο YouTube: