Εθελοντική Αιμοδοσία

304645780

Στα πλαίσια του προγράμματος του εθελοντισμού ασχοληθήκαμε με το θέμα υγεία και εθελοντισμός και συγκεκριμένα με την εθελοντική αιμοδοσία.

Αρχικά ενημερωθήκαμε για τους λόγους που πρέπει κάποιος να είναι εθελοντής αιμοδότης από τον κ. Μπιριντζή Σ. , πρόεδρο του συλλόγου αιμοδοτών Φερών και την κ. Τζιακά Χ.

DSC00024 DSC00026

Ακολούθησε η επίσκεψή μας στο Δημαρχείο Φερών, όπου παρακολουθήσαμε εθελοντική αιμοδοσία  και ενημερωθήκαμε από τον Διευθυντή του κέντρου Αιμοδοσίας του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Αλεξανδρούπολης κ. Μαρτίνη Γ.   Επίσης είχαμε την ευκαιρία να ρωτήσουμε τους εθελοντές που εκείνη τη στιγμή προσέφεραν αίμα πώς νιώθουν που κάνουν κάτι τόσο σημαντικό. Μας απάντησαν ότι θέλουν να βοηθήσουν αυτούς που το χρειάζονται προσφέροντας λίγο αίμα και τόνισαν ότι είναι κάτι ανώδυνο, άρα αυτοί δεν χάνουν τίποτα παρά μόνο ελάχιστο αίμα και σώζουν ζωές.

DSC09963 DSC09960

Κολγιώνης Θεοδόσης Γ’2