ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ

protes-voitheies

Διαφάνεια2

Επειδή εθελοντές χωρίς να γνωρίζουν Πρώτες Βοήθειες δεν γίνεται , την Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου 2016 παρακολουθήσαμε ένα σεμινάριο για να είμαστε πανέτοιμοι να δώσουμε τις  απαραίτητες  βοήθειες  αν χρειαστεί.

Η ανταπόκριση του τμήματος της Αλεξανδρούπολης του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού ήταν άμεση και οι πληροφορίες που δόθηκαν από την Νοσηλεύτρια – Εκπαιδεύτρια κ. Παπάζογλου Ε. πολύτιμες. Μάθαμε πως το σημαντικότερο σε κάποιο ατύχημα είναι η εκτίμηση της κατάστασης του θύματος.  Πάντα ενεργούμε  βάσει σχεδίου, έχοντας στο μυαλό μας  κάποιες  βασικές ενέργειες

1. Φροντίζουμε  για την ασφάλειά τη δική μας καθώς και του θύματος.

2. Αξιολογούμε  την κατάσταση του θύματος. (Αν έχει τις αισθήσεις του, αν αναπνέει, αν έχει σφυγμό).

3. Ζητάμε Βοήθεια

4. Καλούμε  το 166 αν χρειάζεται

prwtes-voithies-mikro-orig

Επίσης είδαμε  πώς πρέπει να φροντίζουμε κάποιο τραύμα , τι κάνουμε σε περίπτωση θλάσης ή   εγκαύματος  ή πνιγμού καθώς και τι πρέπει να κάνουμε αν κάποιος λιποθυμήσει ή αν έχει ρινορραγία.

Είχαμε επίσης την ευκαιρία να κάνουμε και εξάσκηση, φροντίζοντας τους «τραυματίες» συμμαθητές μας και να κάνουμε πράξη τα όσα μάθαμε στη διάρκεια του σεμιναρίου.