ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ , ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ

Tο υπουργείο παιδείας καθιέρωσε φέτος για πρώτη χρονιά την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού και για τη φετινή χρονιά είχε θεματικό άξονα: « Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι ».

Έτσι στις 6 Οκτωβρίου 2014 διοργανώθηκαν αθλητικές εκδηλώσεις στο σχολείο μας. Αφού χωριστήκαμε σε ομάδες με κριτήριο το άθλημα της αρεσκείας μας , δημιουργήθηκαν ομάδες ποδοσφαίρου, μπάσκετ, βόλεϊ αλλά και ομάδα με παιχνίδια της γειτονιάς , όπως ψείρες, μηλάκια και τζαμί. Παράλληλα έγινε και μια ομάδα παραδοσιακών χορών. Η συμμετοχή των παιδιών ήταν μεγάλη και ο ενθουσιασμός ακόμη μεγαλύτερος! Παίξαμε , χορέψαμε , γελάσαμε , διασκεδάσαμε όλοι μαζί, χωρίς ανταγωνισμό και διαμάχες.

Σκοπός αυτή της δραστηριότητας ήταν να μάθουμε για τον ευεργετικό ρόλο του αθλητισμού στην υγεία μας και την ψυχική μας διάθεση , αλλά και την δυνατότητα που μας δίνει να συνεργαστούμε και συμμετέχουμε στην ομάδα όλοι μαζί και χωρίς διακρίσεις.

Αθλητική ομάδα περιοδικού : Απόστολος Αλεστάς / Αθανάσιος Κεσεσίδης