21 ΜΑΡΤΙΟΥ – ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ

DSC09050 Η Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων εορτάζεται κάθε χρόνο στις 21 Μαρτίου. Καθιερώθηκε το 1966 από τη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών σε ανάμνηση ενός τραγικού συμβάντος, που συγκλόνισε την παγκόσμια κοινή γνώμη.

Την ημέρα αυτή , στο Γυμνάσιο Φερών, οι υπεύθυνες καθηγήτριές μας κ. Μανωλοπούλου και κ. Καμάργιου  σχεδίασαν  δράσεις  για την ευαισθητοποίηση των μαθητών και την προσπάθεια εξάλειψης προκαταλήψεων.Στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων παρακολουθήσαμε βίντεο και τραγούδια με θέμα τον Ρατσισμό. Στο τέλος  της εκδήλωσης όλοι οι μαθητές του σχολείου βγήκαν στο προαύλιο και σχημάτισαν με το σώμα τους την φράση «ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΡΑΤΣΙΣΜΟ» .

DSC09053

Η ευχή όλων μας είναι κάποια μέρα να εξαλειφθεί ο Ρατσισμός και να μην χρειάζεται να γιορτάζουμε τη μέρα κατά του Ρατσισμού!!!!

Αργυροπλίδου Δ. & Μπαμπλή Μ.

Imagine