Έθιμα από τη Αυστραλία

Αυστραλία

Η Αυστραλία ζει τα πιο ζεστά Χριστούγεννα, αφού πέφτουν καλοκαίρι.

Το γιορτινό πρωινό για πολλούς Αυστραλούς περιλαμβάνει ζαμπόν και τηγανιτά αυγά, ενώ δεν είναι λίγοι αυτοί, που, μετά τον εκκλησιασμό σπεύδουν για ένα γιορταστικό πικ νικ και σέρφινγκ στην παραλία!

Λόγω της εποχής, στη Χριστουγεννιάτικη διακόσμηση κυριαρχούν τα λουλούδια, όπως τα κίτρινα Χριστουγεννιάτικα κρίνα και ένας θάμνος, με κόκκινα και πράσινα φύλλα.

ΤΟ ΤΥΧΕΡΟ ΣΚΑΘΑΡΙ

Μια από τις αγαπημένες Χριστουγεννιάτικες ασχολίες των μικρών Αυστραλών, είναι ο εντοπισμός του Χριστουγεννιάτικου σκαθαριού, κάτι σαν τη γνωστή σε όλους χρυσόμυγα. Το έντομο έχει ονομαστεί έτσι γιατί εμφανίζεται στην Αυστραλία κατά τη διάρκεια των γιορτών.

Οι κυνηγοί πρέπει να εντοπίσουν το σκαθάρι πάνω στα δέντρα. Όποιος μπόμπιρας το εντοπίσει θεωρείτε ευνοούμενος της τύχης για το νέο έτος!Από τους μαθητές του ΣΤ1

Θοδωρή Ευαγγέλου

Αντρέα Κακάβα