ΣΥΣΤΗΝΟΝΤΑΣ ΣΑΣ ΜΙΑ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΤΕΧΝΗ

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΤΟΥ ΚΟΡΕΑΤΙΚΟΥ 2006_Official_Soo_Bahk_Do_With_Reg_Symbol_300DPITON MASTER ΣΠΥΡΟ ΣΠΑΤΟΥΛΑ 4Ο DAN

Στις 15 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορεάτικου Καράτε SOO BAHK DO στο πανέμορφο νησί της Σύρου. Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού της ομάδας των αθλητών από την Αθήνα προς τη Σύρο ο Δάσκαλος Master Σπύρος Σπάτουλας 4ο Dan μοιράστηκε μαζί μου τις γνώσεις του πάνω στις πολεμικές τέχνες και  συμβουλές για τους νέους αθλητές.

Ανδρέας: Πότε αρχίσατε το Soo Bahk Do; Τι σας παρακίνησε να το ξεκινήσετε;

Master: Ξεκίνησα το 1981 ύστερα από παρακίνηση των γονιών μου, και την αγάπη μου για τις πολεμικές τέχνες.

Ανδρέας: Τι σας αρέσει από το σύστημα αυτό;

Master: Τα ψηλά λακτίσματα και η δυναμικότητα είναι βασικό χαρακτηριστικό του SBD και κάτι που μου αρέσει προσωπικά.

Ανδρέας: Τι σας προτρέπει να συνεχίζετε την πολεμική τέχνη;

Master: Η συνεχής βελτίωση του σώματός μου και της αναπνοής μου, όπως και οι υψηλές επιδόσεις είναι αυτό που με κάνει πραγματικά να συνεχίζω με τον ίδιο ρυθμό προπόνησης.

Ανδρέας: Γιατί πρέπει να κάνει ένα παιδί μια πολεμική τέχνη;

Master: Για να αναπτυχθούν οι φυσικές, σωματικές και πνευματικές δεξιότητες κάθε παιδιού, έτσι ώστε να αποκτήσει δυνατό σώμα, μυαλό και να μάθει ρεαλιστικά ένα τρόπο αυτοάμυνας.

Ανδρέας: Τι συμβουλή θα δίνατε σε ένα γονιό για να τον παρακινήσετε να ξεκινήσει το παιδί του την πολεμική τέχνη;

Master: Μέσα από την πολεμική τέχνη ένα παιδί μπορεί να αποκτήσει ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ, ΣΕΒΑΣΜΟ, ΚΡΙΣΗ, ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ, ΕΛΕΓΧΟ ΔΥΝΑΜΗΣ   ΚΑΙ   ΓΕΡΟ  ΣΩΜΑ.

Ανδρέας: Τι συμβουλή θα δίνατε σε ένα παιδί για την σωστή χρησιμοποίηση του SBD;

Master: Να θυμάται καλά τους κανόνες και τις αξίες του SBD και να τις εφαρμόζει.

Ανδρέας: Είναι αμυντικό ή επιθετικό άθλημα ;

Master: Είναι μια ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΤΕΧΝΗ με επιθετικές και αμυντικές κινήσεις χωρίς τη χρησιμοποίηση όπλων.

Ανδρέας: Σε εμένα τι συμβουλή μπορείτε να δώσετε;

Master: Να είσαι πάντα δυνατός και να μην εγκαταλείπεις ποτέ. Και στις 10 φορές που μπορεί να πέσεις να σηκωθείς 11.

Ανδρέας: Πώς μπορεί να επιλέξει κάποιος τον κατάλληλο δάσκαλο για τον εαυτό του ή το παιδί του;

Master: Ο κατάλληλος τρόπος να επιλέξουμε τον δάσκαλό μας ή του παιδιού μας, είναι να επισκεφτούμε αρκετές σχολές αφιερώνοντας χρόνο για να βρούμε αυτόν που είναι κατάλληλος για εμάς, δίνοντας βάση στον τρόπο διδασκαλίας, την εικόνα της σχολής, αν είναι πιστοποιημένος εκπαιδευτής και αν αγαπάει τα παιδιά. J

Ευχαριστώ το Master για το χρόνο του και τις πολύτιμες συμβουλές του.

ΜΑΧΗΤΙΚΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ

ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΙΚΟ  ΖΙΟΥΖΙΤΣΟΥ, ΚΙΚΜΠΟΞΝΓΚ, ΞΙΦΑΣΚΙΑ, ΣΕΜΙΚΟΝΤΑΚΤ, ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ, ΣΟΥΜΟ, ΜΕΙΚΤΕΣ  ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ.

Η βασική πηγή δύναμης στις πολεμικές τέχνες δεν είναι η σωματική δύναμη ούτε καν η εκπαιδευμένη θέληση ή η σωστή γεωμετρική τοποθέτηση του σώματος, όπως πιστεύουν κάποιοι οπαδοί τους που δεν κατανοούν τη θρησκευτική διάσταση των τεχνών αυτών. Βέβαια, τόσο η θέληση όσο και η σωστή γεωμετρική τοποθέτηση του σώματος είναι πράγματα που εξασκούνται και που απαιτούνται κατά την εκπαίδευση στις πολεμικές τέχνες.

ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

ΑΝΔΡΕΑΣ ΓΙΑΚΟΥΜΑΤΟΣ