Κατάληψη

Στις 29 Νοεμβρίου στο Γυμνάσιο της Νέας Χαλκηδόνας πραγματοποιήθηκε κατάληψη λόγω του προβλήματος με το όνομα της Μακεδονίας. Η κατάσταση ήταν απελπιστική, μιας και πάρα πολλά παιδιά τα οποία ήταν υπέρ αυτής της κατάληψης είχαν ανεβεί πάνω στους κάδους, οι οποίοι εμπόδιζαν την είσοδο στους καθηγητές και σε όσους μαθητές παρευρίσκονταν εκεί για να κάνουν μάθημα.  Mερικά παιδιά πέταγαν δυναμιτάκια σε άλλα παιδιά, ίσως για να σπάσουν πλάκα. καταληψηΤην ίδια στιγμή καθώς τα παιδιά περίμεναν για να ψηφίσουν οι καθηγητές με το 15μελές είχαν ήδη ψηφίσει. Το αποτέλεσμα ήταν 8 υπέρ και 7 κατά αυτής της κατάληψης. Έτσι η κατάληψη συνεχίστηκε και οι καθηγητές έφυγαν. Οι μαθητές συνέχισαν την κατάληψη μέχρι την επόμενη μέρα. Αυτή η κατάληψη ήταν επιτυχημένη, αλλά οι καθηγητές που διαφωνούσαν με αυτή την επόμενη μέρα ανακοίνωσαν πώς ο περίπατος του Ιανουαρίου θα ακυρωθεί. Την ίδια μέρα, όχι μόνο το σχολείο μας έκανε κατάληψη, αλλά και πάρα πολλά άλλα για το ίδιο θέμα και για αυτό πολλοί πιστεύουν πώς υποκινήθηκε με πολιτικό σκοπό.