Βάσω Λασκαράκη

Η Βάσω Λασκαράκη (Βασιλική Λασκαράκη, γεν. 19 Οκτωβρίου 1979) είναι Ελληνίδα ηθοποιός. Είναι απόφοιτη της Δραματικής Σχολής του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος (2002). Έγινε ιδιαίτερα γνωστή στο ευρύ κοινό από τους πρωταγωνιστικούς της ρόλους σε δημοφιλής τηλεοπτικές σειρές μεταξύ των οποίων είναι Η ΠολυκατοικίαΚλεμμένα ΌνειραΤο σόι σου και Έρωτας Μετά. Γεννήθηκε στις 19 Οκτωβρίου 1979 στη Θεσσαλονίκη όπου και μεγάλωσε. Οι γονείς της, Χρήστος Λασκαράκης και Αναστασία Βαμβακίδου, ασχολούνται με τον καθαρισμό κτηρίων. Τελειώνοντας το σχολείο αποφάσισε να γίνει ηθοποιός κι γι” αυτό το λόγο έδωσε εξετάσεις στη Δραματική Σχολή του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος σε ηλικία 18 ετών. Μετά την πρώτη απόρριψη ακολούθησαν δύο ακόμη απόπειρες για την ένταξή της στην ίδια σχολή τα επόμενα χρόνια. Τελικά σε ηλικία 20 ετών έγινε αποδεκτή από το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος ξεκινώντας τις σπουδές της. Παράλληλα εργαζόταν ως σερβιτόρα, υποδοχή σε μαγαζιά και καθαρίστρια μαζί με τους γονείς της. Ολοκληρώνοντας τις σπουδές της, το 2002 άρχισε να κάνει τις πρώτες της δουλειές ως ηθοποιός σε θεατρικές παραστάσεις στη Θεσσαλονίκη.

Το καλοκαίρι του 2005 εγκαταστάθηκε στην Αθήνα με σκοπό να συμμετάσχει σε μια μεγάλη ακρόαση της εταιρείας παραγωγής Άνωση Α.Ε., που αφορούσε στην αναζήτηση ηθοποιών για τις τηλεοπτικές σειρές του MEGA. Τελικά, μετά την ολοκλήρωση των δοκιμαστικών, κέρδισε ένα μικρό ρόλο στο καστ του τέταρτου κύκλου της καθημερινής σειράς Φιλοδοξίες. Τη σεζόν 2005-2006, έκανε την πρώτη της εμφάνιση στη μικρή οθόνη στη σειρά Φιλοδοξίες στο Mega Channel. Εκεί υποδύθηκε την Πέπη. Την ίδια περίοδο πέρασε από οντισιόν για το ρόλο της Αριάδνης Λάμπρου στην καθημερινή σειρά του ANT1 Έρωτας και τα κατάφερε. Έτσι εντάχθηκε στο καστ της σειράς, στο δεύτερο κύκλο της, από τον Δεκέμβριο του 2006. Συνέχισε την παρουσία της στη σειρά μέχρι και τα μέσα του τρίτου κύκλου. Το 2007 πρωταγωνίστησε στο επεισόδιο «Το κορίτσι της βιτρίνας» της αστυνομικής σειράς Ίχνη στο Mega Channel, υποδυόμενη μία κοπέλα που δολοφονείται.

Η αναγνωρισιμότητα ήρθε με τη σειρά Η Πολυκατοικία το 2008. Συγκεκριμένα την άνοιξη εκείνης της χρονιάς πέρασε από casting για έναν ρόλο στη νέα τότε σειρά του Mega Channel με σκηνοθέτη τον Βασίλη Θωμόπουλο. Τελικά της έγινε γνωστό πως πήρε το ρόλο της Λουκίας Ασημάκη. Όπως δήλωσε η ίδια εκείνη η περίοδος ήταν ιδιαίτερα δύσκολη για την ίδια τόσο οικονομικά όσο και επαγγελματικά ενώ της πέρασε από το μυαλό να σταματήσει να εργάζεται ως ηθοποιός αν δεν έπαιρνε το ρόλο αυτό: «Την πρώτη εποχή που κατέβηκα στην Αθήνα και ήμουν τελείως είχα ξεμείνει από χρήματα. Μόλις είχα ξεκινήσει γυρίσματα στην «Πολυκατοικία» και περίμενα με μεγάλη αγωνία πότε θα πληρωθώ. Τους είχα παρακαλέσει, λοιπόν, να μου δώσουν μια προκαταβολή, γιατί δεν θα μπορούσα αλλιώς να καλύψω τα έξοδά μου για να έρθω στο γύρισμα. Με λυπήθηκαν οι άνθρωποι και κάτι μου έδωσαν!».

Τελικά πρωταγωνίστησε στη σειρά και τις τρεις σεζόν προβολής της μέχρι και το 2011. Αμέσως μετά τον κωμικό ρόλο της Λουκίας, δέχτηκε την πρόταση του σκηνοθέτη Δημήτρη Αρβανίτη για τον πρωταγωνιστικό ρόλο της Φαίης Σαββίδη στη καθημερινή δραματική σειρά Κλεμμένα Όνειρα που προβλήθηκε και πάλι από το Mega Channel. Εκεί συμπρωταγωνίστησε, από το 2011 μέχρι το 2014, μεταξύ άλλων μαζί με τον Κωνσταντίνο Λάγκο, τον Ορφέα Παπαδόπουλο και την Αθηνά Οικονομάκου. Τον Μάιο του 2013, μετά την ανακοίνωση της εγκυμοσύνης της, έγινε γνωστή η μελλοντική οριστική αποχώρηση της από το καστ των Κλεμμένων Ονείρων. Τον Ιανουάριο του 2014 πραγματοποιήθηκε η τελευταία της εμφάνιση στη σειρά, στα μέσα του τρίτου κύκλου, ύστερα από 317 επεισόδια.

Πηγή: Βικιπαίδεια

Συντάκτρια: Ιωάννα Αλμπάνη