Αρχαιολόγος για μια μέρα

ΑΠΟ: Διαχειριστής - Μάι• 24•15

Στις 8-5-2015 η πέμπτη τάξη του σχολείου μας, του 50ου Δημοτικού, επισκέφτηκε τον αρχαιολογικό χώρο της Βούντενης. Ξεκινήσαμε πρωί-πρωί από το σχολείο και μόλις φτάσαμε μας υποδέχτηκαν τρεις αρχαιολόγοι, ένας σχεδιαστής και ένας συντηρητής. Στον χώρο υπάρχουν περίπου εκατό τάφοι. Εμείς ξεναγηθήκαμε στον εβδομηκοστό πέμπτο τάφο ο όποιος είναι και ο μεγαλύτερος. Εκεί, η υπεύθυνη αρχαιολόγος μας μίλησε για τα ευρήματα του τάφου και το πώς πραγματοποιείται μια ανασκαφή. Ύστερα και τι δεν κάναμε. Χωριστήκαμε σε δύο τμήματα. Με κλήρο γίναμε εργάτες, αρχαιολόγοι, συντηρητές και σχεδιαστές. Οι σχεδιαστές πήραν στα χέρια χαρτιά και μολύβια για να σχεδιάζουν, οι εργάτες φτυαράκια, σκούπες και φυσερά για να διώχνουν τη σκόνη από τα ευρήματα, ο φωτογράφος φωτογραφική μηχανή για να τα φωτογραφίζει, οι συντηρητές τα υλικά συντήρησης και ο επικεφαλής αρχαιολόγος το ημερολόγιο και το καρεκλάκι του για να κάθεται να καταγράφει και να καθοδηγεί την ανασκαφική διαδικασία. Κατόπιν πήγαμε στο σκάμμα – ειδικά διαμορφωμένο χώρο όπου αρχίσαμε σιγά-σιγά να αφαιρούμε το χώμα. Μόλις οι εργάτες ανακαλύψανε ένα αγγείο ανέλαβε δράση ο συντηρητής. Το ξεσκόνισε, οι σχεδιαστές το σχεδίασαν και οι αρχαιολόγοι παρατηρούσαν και σημείωναν. Περάσαμε ένα υπέροχο δίωρο διασκεδάζοντας και μαθαίνοντας τη φύση μιας δουλειάς που έχει φέρει στην επιφάνεια ευρήματα της ιστορικής παρουσίας των προγόνων μας στην περιοχή. Ευχαριστούμε πολύ το προσωπικό του αρχαιολογικού χώρου της Βούντενης γι’ αυτή τη γεμάτη διασκέδαση και πολλές γνώσεις μέρα που ζήσαμε κοντά τους.

Ελευθερία Φ.

ar1 ar2 ar3

One Comment

1. Ο/Η Βασίλης λέει:

Ένα μεγάλο μπράβο στους δασκάλους και τους μαθητές που συμμετείχαν σε αυτό το πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα. Θα ήθελα πολύ να ήμουν και εγώ εκεί. Καλή συνέχεια.