Εκπαιδευτική ρομποτική

ΑΠΟ: Διαχειριστής - Μάι• 24•15

Το σχολείο μας πήρε μέρος σε έναν διαγωνισμό ρομποτικής όπου συμμετείχαν 24 Δημοτικά Σχολεία από την περιφέρεια της Δυτικής Ελλάδας. Ο διαγωνισμός έγινε στο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο στις 14. 3. 15. Τα παιδιά που επιλέχθηκαν και πήραν μέρος στον διαγωνισμό ήταν τα παρακάτω: Γκολφινοπούλου Μαρίνα, Μόσλεη Ιλιάννα, Πέττας Δημήτρης, Σαρρή Ανδρομάχη, Τσερπέλη Ναταλία, Χουλιάρας Κωνσταντίνος με τη σημαντική βοήθεια και καθοδήγηση του δάσκαλου της πληροφορικής Σπύρου Χουλιάρα. Το θέμα του διαγωνισμού ήταν “η Πόλη μας” . Η ιδέα ήταν των μαθητών και είναι η εξής : Το θέμα μας ήταν ο φάρος της Πάτρας. Ο φάρος είναι το σήμα κατατεθέν της πόλης μας και γι αυτό τον λόγο θεωρήσαμε ότι έπρεπε να τον παρουσιάσουμε.
Κατασκευάσαμε τον φάρο μας με τουβλάκια Lego με τέτοιον τρόπο ώστε το πάνω μέρος του φάρου να μπορεί να περιστρέφεται. Όμως η ιδέα ήταν ότι η περιστροφή του πάνω μέρους θα γίνεται μόνο όταν το καράβι πλησιάζει κοντά στην πόλη μας έτσι ώστε να το »βοηθάει να προσεγγίζει πιο εύκολα το λιμάνι». Αλλιώς, αν το καράβι είναι μακριά, ο φάρος δε θα περιστρέφεται οπότε το φως θα παραμένει πάντα σταθερά αναμμένο. Το καραβάκι μας θα το κινεί κάποιος μαθητής με το χέρι του. Επίσης κατασκευάσαμε με Lego και ένα σπιτάκι του φύλακα καθώς και ένα σημείο στο οποίο θα κάθεται ο φύλακας και θα υποδέχεται τα καράβια. Όλα αυτά τοποθετήθηκαν μέσα σε μια »θάλασσα». Η »θάλασσα» αυτή είναι ένα ταψί μεγέθους 95 επί 55 το οποίο οι μαθητές μας έχουν ζωγραφίσει αλλά και διακοσμήσει ανάλογα με διάφορα βότσαλα και κοχύλια. Το άλλο κομμάτι πέραν του κατασκευαστικού είναι το προγραμματιστικό. Με τη βοήθεια του προγραμματιστικού περιβάλλοντος Scratch φτιάξαμε πρόγραμμα το οποίο θα ενεργοποιεί τον κινητήρα όταν το καράβι πλησιάζει κοντά στον αισθητήρα απόστασης και θα τον απενεργοποιεί όταν το καράβι θα απομακρύνεται. Βγήκαμε Δεύτεροι στην περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και συνεχίσαμε δυναμικά στον Πανελλήνιο πρωτάθλημα που έγινε στην Αθήνα στις 28 Μαρτίου δυστυχώς χωρίς να πάρουμε κάποια διάκριση.
Ανδρομάχη Σ.

IMG_20150314_124221931