ΕΝΟΣ ΛΕΠΤΟΥ ΣΙΓΗ…

ΑΠΟ: kostas - Δεκ• 10•13

Τους αγώνες των Ελλήνων στην κατοχή τιμήσαμε την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2013 , εμείς οι μαθητές. Όλα τα παιδιά της πέμπτης τάξης μα και τα κορίτσια της έκτης του 11ου Δημοτικού Σχολείου , συμμετείχαν σε αυτή τη γιορτή, αφιερωμένη στους Έλληνες. Η γιορτή περιλάμβανε επετειακά τραγούδια από τη χορωδία των κοριτσιών των τάξεων της πέμπτης και της έκτης, ένα ωραίο σκετσάκι και την ανακοίνωση των σημαιοφόρων και των παραστατών για αυτή τη σχολική χρονιά. Αφού απολαύσαμε το πρόγραμμα και βγάλαμε φωτογραφίες ακολούθησε η κατάθεση στεφάνου στην Αγγλικανική Εκκλησία και στην πλατεία Όλγας από όλους εμάς τους μαθητές της πέμπτης και της έκτης. Στην Αγγλικανική Εκκλησία καταθέσαμε το στεφάνι και κρατήσαμε ενός λεπτού σιγή ακούγοντας τον Εθνικό μας Ύμνο από την μπάντα του Δήμου. Μετά από αυτό καταθέσαμε στεφάνι στην πλατεία Όλγας και οι σημαιοφόροι των σχολείων μεταξύ και του δικού μας στάθηκαν μπροστά από τα στεφάνια ακούγοντας τον Εθνικό Ύμνο. Τέλος, αποχωρίσαμε και πήγαμε στο σχολείο όπου έληξε και η γιορτή.
Με αυτή τη γιορτή πιστεύω τιμήσαμε την Ελλάδα και τους Έλληνες και θυμηθήκαμε τους αγώνες τους για την ελευθερία.
Σοφία – Δάφνη Γ.