Επίσκεψη στη Ρωμαϊκή γέφυρα Πάτρας

ΑΠΟ: Διαχειριστής - Φεβ• 27•15

Την περασμένη Τρίτη στις 17-2-15 εμείς, η τάξη του Ε’1 και του Ε’2
πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτικό περίπατο, στη Ρωμαϊκή γέφυρα Πάτρας
που βρίσκεται στην είσοδο της πόλης στην διασταύρωση των οδών Αρέθα και Ν.Ε.Ο Πατρών-Αθηνών.
Η Ρωμαϊκή γέφυρα της Πάτρας είναι ένα μνημείο ρωμαϊκών χρόνων
και αποτελείται από συγκρότημα δύο γεφυρών, μία μονότοξη και μία δίτοξη, η καλύτερα σωζόμενη της Ελλάδας.  Οι δύο γέφυρες αποτελούσαν   τμήμα της via publica ενός δρόμου που ένωνε τη Πάτρα με το Αίγιο. Η γέφυρα ανακαλύφθηκε τυχαία στις αρχές της δεκαετίας του 80, στη διάρκεια εργασιών για την κατασκευή οικοδομής.
Ο αρχαιολογικός χώρος μας εντυπωσίασε από την πρώτη στιγμή. Ήταν καλοδιατηρημένος, καταπράσινος και επιβλητικός. Ξεναγηθήκαμε στον χώρο και περπατήσαμε κάτω από τη γέφυρα. Μας εντυπωσίασε ο τρόπος κατασκευής της αλλά και τα αυλάκια που είχαν σχηματιστεί από τις άμαξες εκείνης της εποχής, που σώζονται μέχρι σήμερα.
Όλοι οι μαθητές της Ε τάξης μετά την επίσκεψή μας νιώσαμε ενθουσιασμό , περηφάνια και δέος για ένα τόσο σημαντικό έργο με εμπορική, οικονομική και πολιτισμική αξία.

Κωνσταντίνος Στ.
Παναγιώτης Τρ.
Ελευθερία Φ.

One Comment

1. Ο/Η Θοδωρής Ρου. λέει:

Αυτά ήταν φοβερά παιδιά. Μπράβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!