Επίσκεψη στο Δασύλλιο και στο Έλος της Αγυιάς

ΑΠΟ: nmpako - Ιουν• 09•13

Οι μαθητές της ΣΤ΄ Τάξης, στα πλαίσια του προγράμματος «Βιοποικιλότητα και αστικό περιβάλλον», πραγματοποιήσαμε  εκπαιδευτική επίσκεψη στο Δασύλλιο και στο Έλος της Αγυιάς. Τα παιδιά, χάρη σ’ αυτήν την επίσκεψη, είχαμε τη δυνατότητα να απολαύσουμε τα θαύματα και τις ομορφιές της ελληνικής πανίδας και χλωρίδας στην περιοχή της Αχαΐας.

Γίναμε μικροί οικολόγοι και αρχίσαμε την εξερεύνηση. Πολλά είδη της ελληνικής χλωρίδας αλλά και πανίδας, άγνωστα ή γνωστά, βρέθηκαν και φωτογραφήθηκαν. Ήρθαμε σε επαφή με μικρά αλλά και πολύ όμορφα ζώα (έντομα, όπως πεταλούδες, σκαθάρια, πασχαλίτσες κ.ά.). Πρόσθετες δραστηριότητες ολοκλήρωσαν την επίσκεψη: κυνηγητό, κρυφτό και άλλα παιχνίδια στη φύση που μας έδειξαν ότι υπάρχει διασκέδαση και μέσα στην πόλη.

Από Ανδρέα Ν.

DSC_5175 DSC_5107 DSC_5090 DSC_5340 DSC_5318 Καταγραφή