Επίσκεψη στο μουσείο

ΑΠΟ: Διαχειριστής - Φεβ• 27•15

Την Τρίτη 17 Φεβρουαρίου οι μαθητές της Ε” τάξης του 50ου δημοτικού σχολείου Πατρών είχαμε την ευκαιρία να επισκεφτούμε το νέο αρχαιολογικό μουσείο της πόλης μας.Εκεί με τη βοήθεια της μουσειοπαιδαγωγού , κ.Αλεξίας,  μάθαμε για την ιστορία των ψηφιδωτών, φτιάξαμε πάζλ με ψηφιδωτά και κατασκευάσαμε ένα δικό μας με πολύ φαντασία και χαρά.
Στη συνέχεια οι δάσκαλοί μας μας ξενάγησαν στο χώρο του μουσείου.Αρχικά γνωρίσαμε στην αίθουσα του «Δημόσιου Βίου» εκθέματα από την  μυκηναϊκή ,ελληνιστική και ρωμαϊκή εποχή, όπως αγάλματα,νομίσματα,αμφορείς,κοσμήματα,ψηφιδωτά,όπως του Νείλου και του Κύκλωπα,ξίφη και άλλα πολλά.Επίσης, είδαμε την αίθουσα της «Νεκρόπολης» με τάφους και αντικείμενα που ανακαλύφθηκαν στην Πάτρα,στη Βούντενη και σ” άλλες περιοχές της Αχαΐας .Στην αίθουσα υπήρχαν τάφοι,σκελετοί και κτερίσματα της μυκηναϊκής και ρωμαϊκής εποχής.Έτσι τελείωσε η εκπαιδευτική μας επίσκεψη.
Στην εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη όλοι οι μαθητές γεμίσαμε με γνώσεις και πολλές εικόνες από την Ιστορία του τόπου μας και νιώσαμε μεγάλο ενθουσιασμό και δέος.

Κωνσταντίνος Στ.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA