Επίσκεψη στο 21ο Γυμνάσιο

ΑΠΟ: kostas - Μάι• 24•15

Την Δευτέρα 11 Μαΐου οι τάξεις της έκτης Δημοτικού του 35ο Δημοτικού Σχολείου Πατρών επισκέφθηκαν το γυμνάσιο της περιοχής τους, το 21ο Γυμνάσιο, για εκπαιδευτική εκδρομή. Ξεκινήσαμε με τα πόδια γιατί το γυμνάσιο αυτό είναι λίγο πιο πέρα απο το σχολείο μας. Εκεί οι μαθητές του σχολείου αυτού μας περίμεναν στην πόρτα για να μας υποδεχτούν. Έπειτα ρώτώντας ,την διευθύντρια, την υποδιευθύντρια και την δασκάλα των γαλλικών του σχολείου, λύσαμε όσες απορίες είχαμε για την μετάβαση στο γυμνάσιο, για τα μαθήματα, αν χάσουμε τους παλιούς συμμαθητές και φίλους μας και για το πως χωρίζονται τα τμήματα. Επίσης μπήκαμε μέσα στις τάξεις 2ων μαθημάτων όπως η αίθουσα των καλλιτεχνικών και της πληροφορικής. Δεν μπήκαμε όμως στις τάξεις όπου γινόταν μάθημα λόγο της εξαιταστικης περιόδου. Ξεναγηθήκαμε επίσης και στον χώρο του προαυλίου και του σχολείου.  Ήταν πολύ ενδριαφέρων αυτή η εκδρομή και μου άρεσε ο τρόπος ξεναγησης και εξήγησης απο τις δασκάλες.

Δήμητρα Κ.