Η τελευταία χρονιά στο 50ο Δημοτικό και οι αναμνήσεις μας.

ΑΠΟ: Διαχειριστής - Μάι• 24•15

Το άρθρο μας αυτό αναφέρεται σε όλα τα χρόνια που είμαστε μαζί στο δημοτικό σχολείο και είχαμε τη χαρά να κάνουμε καινούριες παρέες και να μάθουμε καινούρια πράγματα. Τώρα, φθάνοντας στο τέλος αυτής της διαδρομής, είναι δύσκολο να αποχωριστούμε ο ένας τον άλλον, επειδή ζήσαμε μαζί χαρές και λύπες, κυρίως όμορφες μέρες αλλά και λίγες δυσάρεστες στιγμές. Όλα αυτά τα χρόνια μάθαμε να στηρίζουμε τα όνειρα και τις προσπάθειες των συμμαθητών μας. Τις σχέσεις μας χαρακτήριζε η αλληλεγγύη και αλληλοβοήθεια, υπήρχαν όμως και παρεξηγήσεις και καμιά φορές συγκρούσεις, τις οποίες αντιμετωπίζαμε και τις ξεπερνούσαμε. Η πρώτη χρονιά στο δημοτικό θυμόμαστε ότι ήταν δύσκολη, γιατί δεν γνωριζόμασταν και νιώθαμε αμήχανα. Σιγά σιγά αρχίσαμε να προσαρμοζόμαστε και να περνάμε ωραία. Αργότερα πηγαίνανε εκδρομές, μαθαίναμε καινούργια πράγματα και περνάγαμε ωραία. Οι γνώσεις και οι ικανότητες μας συνεχώς αναπτύσσονταν και χρόνο με το χρόνο καταλαβαίναμε καλύτερα τον κόσμο γύρω μας, αλλά και τον ίδιο τον εαυτό μας. Οι δάσκαλοί μας αγωνιούσαν να μας μάθουν να σεβόμαστε και να αγαπάμε τους συνανθρώπους μας. Μάθαμε ότι καθένας από εμάς είναι μοναδικός και αξίζει να συμπεριφέρεται με εκτίμηση στο διπλανό του ώστε όλοι να έχουμε μια ευτυχισμένη ζωή. Μία από τις αγαπημένες εκδρομές μας ήταν στην Τρίτη Δημοτικού, όταν επισκεφθήκαμε το Αττικό Πάρκο. Άλλες εκδρομές που πήγαμε και θα τις θυμόμαστε με ευχαρίστηση ήταν στο Μουσείο Ζωολογίας και στη Μέριμνα Ζώων του Πανεπιστημίου Πατρών. Είχαμε επίσης την ευκαιρία να εκθέσουμε έργα ζωγραφικής μας στην Αγορά Αργύρη στην Πάτρα και να μάθουμε πως στήνεται μια έκθεση ζωγραφικής. Φέτος συμμετείχαμε στο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας όπου εκεί είδαμε πολλές κατασκευές, όπως ρομπότ κ.α. Επίσης το σχολείο μας κατάφερε να διακριθεί σε ένα διαγωνισμό Ρομποτικής και να αποσπάσει το δεύτερο βραβείο στην περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας. Αξέχαστη θα μας μείνει και η παράσταση που δώσαμε στο Μεσολόγγι με την ευκαιρία της επετείου της 25ης Μαρτίου. Πήγαμε επίσης, στο Θέατρο Απόλλων και είδαμε μια πολύ ωραία παράσταση – όπερα, την «Βασίλισσα του Χιονιού». Αλλά και οι εκδρομές που έρχονται θα είναι πολύ ενδιαφέρουσες. Έχουμε προγραμματίσει εκπαιδευτικές επισκέψεις στο Ναύπλιο, στο αθλητικό συγκρότημα Δαβουρλή, στην Χαλανδρίτσα και στο Πανεπιστήμιο. Κάθε χρόνο συγκινούμαστε για τη σχολική χρονιά που πέρασε, αλλά πάντα ο νέος χρόνος φέρνει καινούριες εμπειρίες. Φέτος όλα είναι διαφορετικά γιατί μεγαλώνουμε αλλά συνεχίζουμε με την βοήθεια των δασκάλων μας να είμαστε μια αγαπημένη και ισορροπημένη τάξη.

Στ΄ τάξη 50ο Δημοτικό
Σχολείο ΠατρώνSCHOOL