Συνέντευξη με το Νίκο Ρουμελιώτη αθλητή του βόλεϋ

ΑΠΟ: kostas - Ιουν• 09•13

Συνέντευξη με το Νίκο Ρουμελιώτη αθλητή του βόλεϋ

- Από πότε ξεκινήσατε να ασχολείστε με τον αθλητισμό ;
- Ξεκίνησα να ασχολούμαι με τον αθλητισμό από 8 χρονών. Στην αρχή ασχολήθηκα με το κολύμπι μετά με το μπάσκετ και στη ηλικία των 10 χρόνων άρχισα να παίζω βόλεϋ μέχρι και σήμερα .
- Σε ποιες ομάδες αγωνιστήκατε;
- Ξεκίνησα την καριέρα μου από την ΕΑΠ ομάδα της Πάτρας και αγωνίστηκα ακόμα στον Ολυμπιακό ,στον Άρη ,στις ιταλικές Κάλιαρι και Μόντσα και τον τελευταίο χρόνο στην Παναχαϊκή με την οποία κατακτήσαμε το πρωτάθλημα στην Α2 κατηγορία και του χρόνου θα παίζουμε στη μεγάλη κατηγορία στην Α1.
- Έχετε αγωνιστεί στην Εθνική ομάδα;
- Έχω παίξει στις εθνικές ομάδες και το συναίσθημα να παίζεις για την πατρίδα σου είναι καταπληκτικό.
- Ποια είναι η καλύτερη στιγμή στην καριέρα σας μέχρι σήμερα;
- Η καλύτερη στιγμή ήταν η παρουσία μου στους Ολυμπιακούς αγώνες της Αθήνας το 2004 με την Εθνική μας ομάδα και η κατάκτηση του πρωταθλήματος και κυπέλλου με τον Ολυμπιακό.
- Πως νιώθετε όταν χάνετε σε έναν αγώνα;
- Νιώθω θυμό στην αρχή αλλά μετά από λίγα λεπτά σκέφτομαι να δώσω τον καλύτερο εαυτό μου στο επόμενο παιχνίδι.
- Πως νιώθετε όταν σας ζητωκραυγάζουν οι οπαδοί της ομάδας;
- Το καλύτερο για έναν αθλητή είναι να παίζει μπροστά σε πολύ κόσμο .΄
- Ποιος είναι ο πιο δύσκολος αντίπαλος που έχετε αντιμετωπίσει;
- Η καλύτερη ομάδα που έχω παίξει αντίπαλος είναι η εθνική ομάδα της Βραζιλίας.
- Ποιος είναι ο καλύτερος συμπαίκτης που έχετε παίξει μαζί;
- Έχω παίξει δίπλα σε πολύ καλούς παίκτες αλλά νομίζω ότι ο καλύτερος ήταν ο Μίλκοβιτς.
- Ποιο μήνυμα θα θέλατε να δώσετε στα νέα παιδιά ;
- Όλα τα παιδιά θα πρέπει να κάνουν αθλητισμό , όποιο άθλημα και αν είναι αυτό .Βέβαια εγώ θα προτιμούσα να ασχοληθούν με το βόλεϋ. Πρέπει ακόμα να βλέπουν τον αθλητισμό σαν διασκέδαση.

Νικόλας Μπ. Κωνσταντίνος Σκ. Μανιντέρ Σ.