ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ

ΑΠΟ: ΜΑΝΤΕΛΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ - Νοε• 27•14

Πριν από λίγο καιρό τα παιδιά της ΣΤ τάξης,  με τη βοήθεια του δασκάλου των εικαστικών ζωγράφισαν στους τοίχους  του σχολείου τους διάφορες γεμάτες φαντασία τοιχογραφίες.

Στο μεγαλύτερο τοίχο ζωγράφισαν ένα μεγάλο KΑΛΗΜΕΡΑ για να το βλέπουν τα παιδιά και να ξεκινάνε τη μέρα τους με χαρά.

Ύστερα φτιάξαμε ένα τρένο το οποίο περνάει μπροστά από μια φανταστική πόλη και μεταφέρει χιλιάδες ελπίδες και όνειρα των μαθητών.

Λίγο πιο δίπλα ένα δέντρο με όλα τα γράμματα της αλφαβήτας γεμίζει τα βιβλία μας γνώσεις.

Σ ένα τοίχο παραδίπλα έχουμε ζωγραφίσει ένα παιδάκι που ονειρεύεται μερικά βιβλία τα οποία έχουν βγάλει φτερά και πετάνε μακριά…

Έξω από το κυλικείο ζωγραφίσαμε μερικά πολύχρωμα λουλούδια τα οποία ομορφαίνουν το σχολείο μας.

Βιργινία Κ.

Βασιλική Κ.