Το παραμυθοσχολείο

ΑΠΟ: pigi v - Ιουν• 09•13

Πριν λίγο καιρό ο διευθυντής του σχολείου μας μας πρότεινε να γράψει κάθε τάξη από ένα όμορφο παραμύθι. Έτσι λοιπόν, μέσα σε λίγο καιρό, αφού ξεδιπλώσαμε τη φαντασία μας, ετοιμάσαμε τις γλυκές, παιδικές ιστοριούλες μας και του τις παραδώσαμε.
Όμως δεν έπρεπε να τα αφήσουμε παραπονεμένα στα ράφια και τα συρτάρια. Τα κάναμε βιβλίο και διοργανώσαμε μια εκδήλωση. Έτσι την Τετάρτη 29 Μαΐου στις 7.45 μ.μ., μαζευτήκαμε στο προαύλιο του σχολείου μας, για να γιορτάσουμε τη συγγραφή του βιβλίου μας.
Τη γιορτή μας προλόγισε ο διευθυντής κ. Ευάγγελος Κομποχόλης, ο σύμβουλος της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Ηρακλής Αγγελόπουλος και ο πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων κ. Γεώργιος Αυγέρος. Ο κ. Χονδρογιάννης, πρώην διευθυντής του σχολείου μας και πρώην Προϊστάμενος Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, έκανε μια μικρή ανάλυση στο βιβλίο μας. Ήταν μια χαρούμενη γιορτή, όπου τα παιδιά διάβασαν αποσπάσματα από τα παραμύθια τους, ενώ ακούστηκαν τραγούδια από ποιήματα που είχαν μελοποιήσει τα ίδια τα παιδιά.

Τα παραμύθια μας είναι:

1. Σχολική τάξη
  2. Οι κανόνες της τάξης μου
  3. Τα ζώα πέτρωσαν
  4. Το μαγικό νησί
  5. Τα παιδιά θέλουν να γίνουν μάγοι
  6. Ο Σταμάτης και ο Γρηγόρης εκπαιδεύονται
  7. Εξωγήινοι εν δράσει
  8. Πώς ένα ταξίδι στο χρόνο… άλλαξε τον κόσμο όλο
  9. Οι τρεις μαγικοί κρύσταλλοι
  10. Ο Χνουδωτός
  11. Το τελευταίο δάσος
  12. Η χαμένη φαντασία
  13. “Granny” the teddy bear
  14. A mysterious adventure in the sea

Από την Ελένη Π.  και την Αλεξάνδρα Π.