Το ραδιόφωνό μας

Τη φετινή σχολική χρονιά 2012 – 2013, το 35ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών ξεκίνησε τη συνεργασία του με το “European School Radio” με την αυτόνομη εκπομπή “Μικροί Μεγάκυκλοι “ διάρκειας μισής ώρας, με σποτάκια και ειδήσεις.
Στο ραδιόφωνο του σχολείου μας τα περισσότερα παιδιά γράφουν στιχάκια και κείμενα. Έχουμε δύο μικρόφωνα. Τα παιδιά μπορούν να χωριστούν σε ομάδες και να γράφουν για όποιο θέμα θέλουν. Μπορούν να πουν ανέκδοτα, σκετσάκια, ιστορίες, να μιλήσουν για κοινωνικές εκδηλώσεις και να πουν ειρηνικά συνθήματα. Ο κ. Μπακόπουλος μας ηχογραφεί και, αν κάνουμε κάποιο λάθος, μπορεί να το διορθώσει μέσα από τον υπολογιστή
Από την πλευρά των εκπαιδευτικών, εμψυχωτής και συντονιστής είναι ο καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ19) του σχολείου μας, κ.Νικόλαος Μπακόπουλος, με συνεργάτες τον Διευθυντή του Σχολείου κ. Ευάγγελο Κομποχόλη, την Υποδιευθύντρια κ. Βασιλική Καλαντζή και την εκπαιδευτικό Μουσικής κ. Ελένη Παντελή.

Συντάκτρια: Ελένη Τσ.

Εδώ μπορείτε να ακούσετε μερικές από τις εκπομπές μας:

Κάντε το πρώτο σχόλιο

Υποβολή απάντησης