Πήξη και τήξη

ΑΠΟ: pigi v - Δεκ• 10•13

Τήξη και Πήξη

Είμαστε οι μαθητές του 35ου Δημοτικού Σχολειού Πατρών, της τάξης Ε1 και μάθαμε την τήξη και την πήξη των σωμάτων, φτιάχνοντας σοκολατάκια.

Τα υλικά που χρησιμοποιήσαμε ήταν:

• μια σοκολάτα κουβερτούρα
  • μια σοκολάτα γάλακτος
  • δυο-τρεις σταγόνες λάδι
  • ένα μπρίκι
  • ένα γκαζάκι
  • δυο φόρμες σιλικόνης με διάφορα σχήματα

Εκτέλεση:

Σπάμε τη σοκολάτα σε κομμάτια και τα ρίχνουμε στο μπρίκι μαζί με τις σταγόνες λάδι.

Τοποθετούμε το μπρίκι στο γκαζάκι, το ανάβουμε σε χαμηλή φωτιά και ανακατεύουμε σιγά σιγά.

Μετά από λίγα λεπτά παρατηρούμε πως η σοκολάτα λιώνει. Αυτό συμβαίνει γιατί αρχίζει να απορροφά θερμότητα και μετατρέπεται από στερεό σε υγρό σώμα. Το φαινόμενο αυτό λέγεται τήξη.

Παίρνουμε την υγρή σοκολάτα και τη ρίχνουμε με ένα κουταλάκι μέσα στις φόρμες σιλικόνης.

Τοποθετούμε τις φόρμες μέσα στο ψυγείο. Εκεί αποβάλλουν θερμότητα και στερεοποιούνται δηλαδή γίνονται στερεό σώμα. Το φαινόμενο αυτό το ονομάζουμε πήξη.

Μόλις τα σοκολατάκια πήξουν τα βγάζουμε από τις φόρμες και τα τοποθετούμε σ΄ένα πιάτο. Είναι έτοιμα για φάγωμα και είναι πεντανόστιμα!!!