Τρίτο τεύχος

christmas_back_2

Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το Νέο Έτος

Το τρίτο τεύχος του Συνδετήρα είναι έτοιμο και αφιερωμένο στις γιορτές των Χριστουγέννων! Σας ευχόμαστε να περάσετε τις γιορτές με υγεία, χαρά και ζεστασιά! Το δώρο μας για εσάς είναι τα άρθρα αυτού του τεύχους. ….

synd

Χαιρετισμός των Διευθυντών

Το διαδικτυακό Σχολικό Περιοδικό που ενώνει τρία Δημοτικά Σχολεία της Πάτρας, το 11ο, το 35ο και το 50ο. Βρισκόμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι για δεύτερη σχολική χρονιά συνεχίζουμε την κυκλοφορία του Ηλεκτρονικού μας ….

koy

Κουραμπιέδες

Υλικά: Μισό κιλό βούτυρο 250γρ. φυτίνη 1 κιλό αλεύρι μαλακό 1 1⁄2 πιατέλο του καφέ ζάχαρη 1 1⁄2 ποτηράκι ούζου κονιάκ 3 βανίλιες 1 1⁄2 κουταλάκι του γλυκού σόδα 2 κιλά ζάχαρη άχνη 200γρ. αμύγδαλο ….

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΞΑΝΑ

Ο χειμώνας ήρθε, Χριστούγεννα ξανά Τα παιδιά τραγουδούν, η χαρά γυρνά . Τα κάλαντα ακούς όλη μέρη χαρωπά Πιτσιρίκια τριγυρνούν σ’ όλη την γειτονιά. Το χριστουγεννιάτικο δέντρο λαμπερό, Με γιρλάντες και μπαλάκια, με αγγελούδια κι ….

10122013454

Χιονανθρωπάκια!

Τι θα χρειαστούμε: ποτηράκια από φελιζόλ μπαλάκια από φελιζόλ καλτσάκια κουμπιά ματάκια σύρμα καθαρισμού πίπας μαρκαδόρο μαύρο και πορτοκαλί κόλλα  ψαλίδι Πώς τα κατασκευάζουμε: Κολλάμε τα μπαλάκια στον πάτο των ποτηριών. Φοράμε τα καλτσάκια σαν ….

imagesx

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΜΟΥ – ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ

Την παραμονή των Χριστουγέννων γιορτάζει η γιαγιά μου που την λένε Ευγενία. Πηγαίνω με την οικογένειά μου στο σπίτι του παππού και της γιαγιάς που είναι στα Καμίνια. Το σπίτι έχει δύο ορόφους και ένα ….

astegoi

Χριστούγεννα για όλους!

Επιτέλους Χριστούγεννα! Όλοι μας περιμένουμε με ανυπομονησία τις μέρες αυτές. Η ωραιότερη γιορτή του χρόνου ήρθε για να γεμίσει με αγάπη τις καρδιές μικρών και μεγάλων. Τέτοιες μέρες οι άνθρωποι σε όλο τον ….

xristougenna

Τα περσινά μου Χριστούγεννα -Χριστουγεννιάτικο παραμύθι

Πέρυσι τα Χριστούγεννα πέρασα πολύ ωραία .Στολίσαμε το δέντρο κι όλο το σπίτι με πολλά στολίδια. Κάτω από το δέντρο φτιάχνουμε μια τεράστια φάτνη. Γύρω γύρω περνάει το τρενάκι του Αι- Βασίλη . Κάθε χρόνο ….

09122013425

Το στόλισμα του δέντρου

Τη Δευτέρα, 9 – 12 – 2013 τα δύο τμήματα της ΣΤ΄ Τάξης στόλισαν το χριστουγεννιάτικο δέντρο. Πίσω του οι δασκάλες μας είχαν κολλήσει ένα μπλε χαρτόνι και στη συνέχεια στήσαμε το δέντρο.Αργότερα ….