Οι Ήρωες των Σερρών

π

Δύο χρόνια που πηγαίνω δημοτικό, δεν καταφέραμε να γιορτάσουμε στο σχολείο την 25η Μαρτίου επειδή είμασταν σε καραντίνα. Ούτε κατάφερα να επισκεφτώ το θεματικό πάρκο για το 1821 στο Σιδηρόκαστρο Σερρών, αφού απαγορευόταν η μετακίνηση. Έμαθα όμως για τους ήρωες των Σερρών που βοήθησαν στον αγώνα της επανάστασης του 1821 μέσα από τα βιβλία.

π

Σπουδαίος Σερραίος οπλαρχηγός που αγωνίστηκε στο βουνό Μενοίκιο εναντίον του Ισμαήλ μπέη ήταν ο Τσέλιος Ρουμελιώτης. Σημαντικός αγωνιστής με καταγωγή από την Ζίχνη ήταν ο Νίκος Τσάρας (Νικοτσάρας) που πολέμησε στο Δεμίρ Ισάρ (Σιδηρόκαστρο), στη Ζίχνη, στο Νευροκόπι, στην Χαλκιδική. Ο Κωστής Μπαλτάς, που μετά την κατάπνιξη των κινημάτων στην Βόρεια Ελλάδα, πολέμησε στο Μεσολόγγι. Μυστικό ρόλο επίσης έπαιξαν ο Μητροπολίτης Σερρών Χρύσανθος, οι αδερφοί Σκανδάλη, ο Νικόλαος και ο Κώστας Κασομούλης, βοηθώντας στη μεταφορά μηνυμάτων, την συλλογή χρημάτων και την οικονομική ενίσχυση του αγώνα. Έμαθα από την δασκάλα μου ότι υπάρχουν οι ήρωες με τα όπλα αλλά και οι ήρωες με την πέννα. Σε μια βόλτα στην πόλη μου τις Σέρρες, συναντώ στην πλατεία Ελευθερίας το άγαλμα του Εμμανουήλ Παπά. Ένας σπουδαίος αγωνιστής από το χωριό Δοβίστα Σερρών (Εμμανουήλ Παπάς Σερρών), που μπορεί να μην ήξερε πολλά γράμματα αλλά κατάφερε μέσα από το εμπόριο να συνεργάζεται με Τούρκους και να δίνει χρήσιμες πληροφορίες στους Έλληνες. Ήταν ένας ήρωας των όπλων που αγωνίστηκε με ορμητήριο το Άγιο Όρος. Κοντά στο σπίτι μου, σε ένα παρκάκι δίπλα στα δικαστήρια συναντώ την προτομή ενός ήρωα της πέννας. Με καταγωγή από τις Σέρρες και σημαντικές σπουδές που ξεκίνησαν από την Σχολή των Σερρών, ο Αναστάσιος Πολυζωίδης ήταν πρόεδρος στο έκτακτο δικαστήριο στη δίκη του Κολοκοτρώνη. Ήταν ένας από τους δύο που αρνήθηκε να υπογράψει την καταδικαστική απόφαση για τον ελευθερωτή της Ελλάδος τον Κολοκοτρώνη και όπως γράφει στην προτομή του, είναι σύμβολο της δικαστικής ανεξαρτησίας.

Μάγδα Π.

Γ1 τάξη

8 σχόλια στο Οι Ήρωες των Σερρών

1. ΜΠΡΑΒΟ!!! είναι τέλειο. φέτος ήταν φανταστικά και υπέροχα γεμάτο χαρά και αγάπη.

2. Ο/Η Μαρία Γ1 λέει:

Μάγδα σούπερ το άρθρο σου! Μπράβο σου!!!

3. Ο/Η ΓΕΩΡΓΙΑ Γ1 λέει:

Χίλια μπράβο Μάγδα το έκανες με μεράκι και αγάπη!

Η ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ

4. Ο/Η Δήμητρα Γ1 λέει:

Μάγδα μπράβο είναι τέλειο. Θα ήθελα μια μέρα να μου πεις πως ότι κι αν κάνεις είναι τέλειο.

Με αγάπη η φίλη σου η Δήμητρα.

5. Ο/Η ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ Γ1!! λέει:

ΜΑΓΔΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!!!Η ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ!!!!

6. Ο/Η Γιάννης Γ1 λέει:

Μπράβο Μάγδα!!!