Το σενάριο μας

Εδώ θα βρείτε το σενάριο της θεατρικής μας παράστασης

Εμείς..Αυτοί..Εμείς

Θεατρικό δρώμενο ,το οποίο εντάσσεται στα Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων, με κεντρικό θέμα την Προσφυγιά, τη Μετανάστευση και  τον Ρατσισμό.

Το μουσικό-χορευτικό έργο μας  «Εμείς…Αυτοί…Εμείς», βασίζεται στο  «Τότε εγώ… τώρα αυτός» των συναδέλφων Μέλπας Μαυριδή και  Σπύρου Παπασιδέρη του 7ου Γυμνασίου Ρόδου. Κεντρικό θέμα  είναι οι πρόσφυγες, οι μετανάστες και ο ρατσισμός που αντιμετωπίζουν αυτές οι πληθυσμιακές ομάδες.

Η επιλογή του θέματος καθορίστηκε από την επικαιρότητα ,τις ανησυχίες και τον προβληματισμό το δικό μας αλλά και των παιδιών. Αξιοποιώντας κάθε είδους πηγές, αναδεικνύεται η διαχρονικότητα του προβλήματος και η στενή συνάφειά του με την ελληνική ιστορία.

Μέσα από την αναζήτηση υλικού ,τον καταιγισμό ιδεών,μέσα από  δρώμενα , διαλόγους,  τραγούδι, χορό,  μουσική , βίντεο , πολλές παραλλαγές που πρόσθεσαν ή συμπλήρωσαν ή δημιούργησαν  οι ίδιοι οι συμμετέχοντες μαθητές ,προέκυψε ένα θεατρικό παραμύθι, του οποίου το νήμα ξετυλίγεται από την αρχαία Τροία, περνά από τη Μικρά Ασία του ΄22 και τη μεταπολεμική Ελλάδα, για να καταλήξει στη σύγχρονη Ελλάδα, την Ελλάδα με τους πρόσφυγες από τις εμπόλεμες ζώνες της Ασίας και της Αφρικής, την Ελλάδα των σημερινών νέων που αναγκάζονται να μεταναστεύσουν για οικονομικούς κυρίως λόγους.

Αυτό που συνδέει τα πρόσωπα του έργου, παρόλο που κινούνται σε διαφορετικές εποχές και τόπους, είναι η κοινή τους μοίρα : ξεριζωμένοι, ξένοι, μόνοι…

Το σενάριο λοιπόν  είναι αποτέλεσμα της δημιουργικότητας και της φαντασίας των παιδιών τα οποία βασίστηκαν στα παρακάτω κείμενα :

• Σκηνή 1  – Ευριπίδη, Τρωάδες

• Σκηνή 2  – Δ. Σωτηρίου, Ματωμένα χώματα

Μαρτυρίες προσφύγων του ’22 από αφιέρωμα της Καθημερινής

Ν. Θέμελη, Αναλαμπή

•Σκηνή 3  – Γεωργακοπούλου Άννα- Προσωπικό Αρχείο- Στοιχεία για τη δεκαετία  του ’60

Γ. Σκούρτη, Ο Μετανάστης

•Σκηνή 4 -  Έργο των συμμετεχόντων μαθητών

• Μ. Ρέππα – Θ. Παπαθανασίου, Ο Έβρος απέναντι

Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε την Παρασκευή 8 Μαΐου 2015 στο Λαζαράκειο Δημοτικό Θέατρο Αμαλιάδας  στις 11.00  και στις 20.30

Συμμετείχαν οι παρακάτω μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας.

Αγαλιώτης ΠαναγιώτηςΑνδριόπουλος Θοδωρής
Αντωνοπούλου Ασημίνα