Βιοκλιματικό σχολείο

Στις 6 Νοεμβρίου επισκεφτήκαμε το βιοκλιματικό σχολείο στη ΖΕΠ, στην περιοχή της Κοζάνης, για να παρακολουθήσουμε το πρόγραμμα του Κ.Π.Ε Βελβεντού-Σιάτιστας »Ένα σχολείο πολύ πράσινο!Βιοκλιματικό σχολείο και ανανεώσιμες πηγές ενέργειας» .

Ο σχεδιασμός του κτηρίου βασίστηκε στις αρχές της βιοκλιματικής αρχιτεκτονικής ,υιοθετώντας πληθώρα << πράσινων >>χαρακτηριστικών για την ελαχιστοποίηση των κτηριακών ενεργειακών αναγκών. Έχει 52 γεωτρήσεις μέσα στη γη  , 42 πάνελ , πράσινη στέγη, έχει ασανσέρ . Στην αίθουσα της βιβλιοθήκης είχε αισθητήρες ελέγχου για την ποιότητα του αέρα. Ξεκίνησε να χτίζεται το 2013 και ολοκληρώθηκε το 2016.

Εκεί  μας δόθηκαν διάφορες πληροφορίες, ασχοληθήκαμε με δραστηριότητες χωρισμένοι σε ομάδες, συμπληρώσαμε φύλλα εργασίας και παίξαμε φιδάκι. .

Είναι ένα πολύ ωραίο σχολείο!

ΒΙΝΤΕΟ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ:ΕΔΩ

Βασιλική Ζάβαλη και Θεοδώρα Τζιλίνη