Ξεναγοί σε δράση

Στο πλαίσιο του Τοπικού Θεματικού Δικτύου Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης «Ξεναγοί σε δράση» κατά τα σχολικό έτη 2020-2022, δημιουργήθηκε ένας πολιτιστικός χάρτης της πόλης μας. Σε αυτή τη δράση πήρε μέρος το σχολείο μας στο πλαίσιο του μαθήματος της φιλοσοφίας αναζητώντας και παρουσιάζοντας τα μνημεία που αφορούν στον Αριστοτέλη ( aristotelisplateia ,  aristotelisprotomi ,  aristotelispanepistimiogr, ΑΠΘ) με το τμήμα Β1.

Το αποτέλεσμα αυτής της γόνιμης συνεργασίας που έγινε με κόπο και μεράκι από όλους μας, είναι ο κοινός διαδικτυακός χάρτης https://users.sch.gr/dardioti/xenagoiexapostaseos2022/xenagoiexapostaseos2022, Monuments (sch.gr) ο διαδικτυακός πολιτιστικός χάρτης Θεσσαλονίκης όπου κείμενα και φωνές των μαθητών μας, μας ξεναγούν σε γνωστά και άγνωστα σημεία της πόλης και της ευρύτερης περιοχή της Θεσσαλονίκης. Το παραγόμενο προϊόν αυτής της συνεργασίας έχει ποικίλα καινοτόμα χαρακτηριστικά από παιδαγωγική και διδακτική άποψη, όπως είναι η συνεργασία μεταξύ σχολείων και βαθμίδων, η σύνθεση ποικίλων διαφορετικών στοιχείων που συνθέτουν το οικείο φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον των παιδιών και φυσικά η απόδοση των κειμένων σε άλλες γλώσσες, που αξιοποίησε τη συνεργασία με γονείς, εκπαιδευτικούς ξένων γλωσσών και μαθητές άλλων εθνικοτήτων.
Ακολουθώντας τον παραπάνω σύνδεσμο μπορείτε να περιηγηθείτε και να θαυμάσετε τα μνημεία της πόλης.
Καλή περιήγηση!!!

Monuments (sch.gr)