ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

To σχολείο μας   Ε.Ε.Ε.ΕΚ  Τυμπακίου (  Εργαστήρι   Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης )  εδρεύει στο Τυμπάκι του Δήμου Φαιστού  ανήκει στις σχολικές μονάδες  ΣΜΕΑΕ ( Σχολικές Μονάδες Ειδικής αγωγής και Εκπαίδευσης)  και υπάγεται  στη Δ/θμια Εκπ/ση Νομού Ηρακλείου .Φοιτούν μαθητές απόφοιτοι Δημοτικού σχολείου Γενικής ή Ειδικής εκπαίδευσης με ανώτατο  ηλικιακό όριο πρώτης εγγραφής το 16 0 έτος , από όλη την γειτονική περιφέρια της Μεσσαράς.   Στη μονάδα μας λειτουργούν εργαστήρια :Μαγειρικής-Ζαχαροπλαστικής ,Κεραμικής -Αγγειοπλαστικής και Κηπουρικής Ανθοκομίας. Εκτός από τους εγαστηριακούς τομείς οι μαθητές μας διδάσκονται και μαθήματα Γενικής Παιδείας : Νεοελληνική γλωσσική διδασκαλία ,Μαθηματικά,Φυσική Αγωγή .Κοινωνική Αγωγή,Καλλιτενικά ,Μουσική. Οι μαθητές μας έχουν τη δυνατότητα να αποκτήσουν γνώσεις και δεξιότητες που αποσκοπούν στην άμεση επαγγελματική τους αποκατάσταση και εξέλιξη.