Παρουσιάζουμε το Σχέδιο Δράσης για την εξοικονόμηση ενέργειας στους συμμαθητές μας

energeia-klima (200x160)

Την Πέμπτη 14/3 διοργανώσαμε μια εκδήλωση για να παρουσιάσουμε στους συμμαθητές μας το σχέδιο δράσης για την εξοικονόμηση ενέργειας στο σχολείο .

Καλεσμένος μας ο Υπεύθυνος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Α” Δ/νσης Δ.Ε. Αθήνας και καθηγητής του σχολείου μας , κος Χατζηελευθερίου Εμμανουήλ , ο οποίος έκανε μια παρουσίαση στους μαθητές με θέμα  την υπερθέρμανση του πλανήτη και την κλιματική αλλαγή που αυτή έχει επιφέρει και τους εξήγησε πώς το πρόβλημα αυτό προκαλείται από τις ανθρώπινες δραστηριότητες.

Παρακολουθείστε την παρουσίαση

Στην συνέχεια,τα παιδιά της ενεργειακής ομάδας παρουσίασαν το σχέδιο δράσης για την εξοικονόμηση ενέργειας και εξήγησαν πως αν όλοι μαζί αλλάξουμε κάποιες λανθασμένες συνήθειές μας θα σταματήσουμε να σπαταλούμε ενέργεια. Με αυτόν τον τρόπο, εκτός από τα χρήματα που θα εξοικονομηθούν για το σχολείο μας, θα συμβάλλουμε στην αντιμετώπιση του προβλήματος της υπερθέρμανσης του πλανήτη .

Προστατεύουμε τον πλανήτη που ζούμε , προστατεύουμε την ζωή!

saving energy presentation

Παρουσίαση του Σχεδίου Δράσης( βίντεο)