«Διαβάζοντας στη Χάννα» Bernhard Schlink με τη ματιά της Φωτεινής Παπαδοπούλου

fd7db36e-899c-4416-b46c-391e09ab62f5_7

Περίληψη

Το «Διαβάζοντας στη Χάννα» λαμβάνει χώρα στην μεταπολεμική Γερμανία όταν ο έφηβος Μίχαελ Μπεργκ αρρωσταίνει και μία άγνωστη, η Χάννα, διπλάσιας ηλικίας από εκείνον, τον περιθάλπει στο σπίτι της. Όταν ο Μίχαελ αναρρώνει πια ψάχνει για την Χάνα να την ευχαριστήσει. Οι δύο μπλέκονται σύντομα σε μια ερωτική αλλά και μυστική περιπέτεια. Ο Μίχαελ ανακαλύπτει ότι η Χάννα αγαπά να της διαβάζουν και η σχέση τους με τον καιρό βαθαίνει.  Η Χάννα  είναι ενθουσιασμένη και ο Μίχαελ  της διαβάζει από την «Η Οδύσσεια», «Huck Finn» και «Η Παναγιά με το Μικρό Σκυλί». Παρά τον έντονο δεσμό τους, η Χάννα εξαφανίζεται μυστηριωδώς μια μέρα και ο Μίχαελ παραμένει σε σύγχυση και πληγωμένος. Οκτώ χρόνια αργότερα ενώ ο Μίχαελ είναι φοιτητής στην νομική σχολή σε ένα πρόγραμμα που μελετά τα ναζιστικά εγκλήματα πολέμου μένει έκπληκτος όταν βλέπει τη Χάννα να επιστρέφει στην ζωή του, αυτή τη φορά ως κατηγορούμενη στην αίθουσα του δικαστηρίου. Καθώς το παρελθόν της Χάννα  αποκαλύπτεται, ο Μίχαελ ανακαλύπτει ένα βαθύ μυστικό που θα επηρεάσει την ζωή τους. Η Χάννα κρίνεται ένοχη για εγκλήματα κατά των εβραίων και φυλακίζεται. Ο Μίχαελ αρνείται να επισκεφθεί τη Χάννα, ωστόσο της στέλνει κασέτες που της διαβάζει. Όταν η μέρα της αποφυλάκισης τη Χάννα φθάνει, ο Μίχαελ είναι ο μόνος που είχε επαφή μαζί της κατά την διάρκεια αυτών των χρόνων, έτσι αναλαμβάνει την αποκατάσταση της στην κοινωνία. Εκείνο το πρωί Η Χάννα αυτοκτονεί.

Αποτίμηση

Όταν άρχισα να διαβάζω το μυθιστόρημα, δεν μου κέντρισε το ενδιαφέρον γιατί ένιωθα πως πλάτειαζε αρκετά. Δεν υπήρχε αρκετή δράση. Έπειτα όμως συνειδητοποίησα πως ο συγγραφέας προετοίμαζε το έδαφος για το τι θα επαγόταν. Στην συνέχεια λοιπόν, περιέγραψε κάποια ιστορικά γεγονότα που βρήκα συγκλονιστικά. Έτσι τώρα η αφήγηση ήταν πιο ενδιαφέρουσα. Επιπροσθέτως, η ιστορία από μόνη της ήταν πρωτότυπη και ιδιαίτερη. Επίσης , κατάφερε να επικεντρωθεί στους ήρωες και να δώσει μία σαφή εικόνα της ψυχοσύνθεσης τους. Μέσα από αυτό το βιβλίο δεν κατάφερα μόνο να μάθω περισσότερες πληροφορίες για τον Β’ Παγκόσμιο και την μεταπολεμική Γερμανία, αλλά και να μπορέσω να καταλάβω/ γνωρίσω διαφορετικούς τύπους ανθρώπων και την αιτία, τους λόγους των αντιδράσεων τους και των πράξεων τους. Αυτό το βιβλίο ήταν σίγουρα τροφή για σκέψη.