ΠΡΩΤΟ

Το σχολείο μας στις 12-3-2015 θα επισκεφτεί το εργοστάσιο γάλακτος «ΠΡΩΤΟ» στα

πλαίσια της ενότητας «Τοπικά Προϊόντα» του Κοινωνικού Σχολείου.

Ιστορικό

Το 1965, 500 αγελαδοτρόφοι του Ν. Αχαΐας ίδρυσαν το Αγροτικό Συνεταιρισμό Αγελαδοτρόφων Περ. Πατρών ΣΥΝ.Π.Ε με την επωνυμία ΠΡΩΤΟ.

Παίρνοντας δάνειο από την Αγροτική Τράπεζα αγόρασαν έκταση 22 στρεμμάτων στο χώρο της οποίας κατασκεύασαν το εργοστάσιο Παστεριώσεως Γάλακτος ΠΡΩΤΟ.

Με χρήματα του δανείου και με δωρεά από τη UNICEF εξόπλισαν το εργοστάσιο με τα πλέον σύγχρονα μηχανήματα της εποχής. Με την εξόφληση του δανείου το εργοστάσιο έγινε ιδιοκτησία των συνεταίρων.

Το Εργοστάσιο Παστεριώσεως Γάλακτος ΠΡΩΤΟ από το 1965 μέχρι σήμερα δίνει στους Πατρινούς τη δυνατότητα να έχουν το δικό τους τοπικό φρέσκο γάλα στα σπίτια τους.

To Εργοστάσιο Παστεριώσεως Γάλακτος «Πρώτο» του Συνεταιρισμού Αγελαδοτρόφων Περιφέρειας Πατρών είναι μια σύγχρονη καθετοποιημένη μονάδα παραγωγής γάλακτος και γιαουρτιού που από το 1961 μέχρι σήμερα δίνει τη δυνατότητα στους Πατρινούς να έχουν φρέσκο, τοπικό γάλα καθημερινά στο σπίτι τους.

Η σημερινή διοίκηση του εργοστασίου αποτελείται από τον κ. Βασίλειο Καϊμακά και το 5μελές συμβούλιο.
Το εργοστάσιο της εταιρείας βρίσκεται σε ιδιόκτητες εγκαταστάσεις 2000 τετραγωνικών μέτρων στην Πάτρα.

Το απασχολούμενο προσωπικό σήμερα είναι 45 άτομα και με δυναμικότητα 25-30 τόνους φρέσκου γάλακτος ημερησίως.