EDITORIAL

eikona-mathites-xenagoiΤο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Υιοθεσία αρχαίου θεάτρου. Μαθητές ξεναγούν μαθητές στα αρχαία θέατρα» υλοποιήθηκε για πρώτη φορά στο 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης κατά τη φετινή σχολική χρονιά 2021-22.

Παρά τις πολλές αντικειμενικές δυσκολίες μιας ιδιαίτερα απαιτητικής και πιεστικής χρονιάς λόγω της πανδημίας, η ομάδα μας δεν πτοήθηκε και συνέχισε ακάθεκτη το έργο της. Έτσι κατάφερε να ολοκληρώσει το πρόγραμμα και να αποδείξει ότι ο επιμένων όντως τελικά νικά!

Το αρχαίο θέατρο που επιλέχθηκε να υιοθετεί ήταν το αρχαίο θέατρο της Μαρώνειας. Οι συμμετέχοντες ήταν μαθητές και μαθήτριες του Α’2 τμήματος και στόχος μας ήταν, αρχικά, η εξοικείωσή τους με το αρχαίο δράμα, η σύνδεσή του με τη διονυσιακή λατρεία και στη συνέχεια η γνωριμία με την κατασκευή των αρχαίων θεάτρων.

Επόμενος σταθμός του ερευνητικού ταξιδιού μας τα αρχιτεκτονικά μέρη ενός αρχαίου θεάτρου, οι μηχανισμοί καθώς και τα κοστούμια και τα προσωπεία. Στο στάδιο αυτό κατασκευάσαμε προσωπεία και μινιατούρες θεάτρων από πηλό.

Στη συνέχεια ερευνήσαμε την ιστορία του “δικού” μας θεάτρου και της Αρχαίας Μαρώνειας και προετοιμάσαμε την ξενάγηση στη Μαρώνεια. Όταν όλα ήταν πια έτοιμα, οργανώσαμε την επίσκεψή μας στο θέατρό “μας” , αφού πρώτα συμμετείχαμε σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα στον αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ζώνης. Η ομάδα των ξεναγών παρουσίασε την ιστορία του θεάτρου και τα αρχιτεκτονικά του μέρη, ενώ στο τέλος συντόνισε ένα παιχνίδι γνώσεων και παρατηρητικότητας που ενθουσίασε τους συμμαθητές τους.

Ως “ επίλογο” της δράσης μας, επιλέξαμε να δημιουργήσαμε ένα video με την επίσκεψη στην Αρχαία Ζώνη και την ξενάγηση στο Αρχαίο Θέατρο Μαρώνειας και να εκδώσουμε το  ηλεκτρονικό μας περιοδικό, με στόχο την διάχυση των γνώσεων και των εμπειριών που αποκόμισαν οι συμμετέχοντες στην ευρύτερη σχολική κοινότητα, αλλά και στην τοπική κοινωνία.

Καλή Ανάγνωση!

diazoma-logo-header