Εκπαιδευτική επίσκεψη στο δρυοδάσος της Φολόης

???????????????????????????????

Στο πλαίσιο δράσεων των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων: α) του πολιτιστικού προγράμματος με τίτλο «Τα βγάλαμε στη φόρα» και β) του περιβαλλοντικού προγράμματος με τίτλο «Ανάσες…ψίθυροι…κραυγές της φύσης» πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Δρυοδάσος της Φολόης,την Τρίτη 9/5/2017.

Οι μαθητές συναντήθηκαν με μέλη του Ελληνικού Ορειβατικού Συνδέσμου Φολόης-Αρχαίας Ολυμπίας,οι οποίοι τους ενημέρωσαν αρχικά για το σκοπό ίδρυσης του συνδέσμου και για τις δράσεις τους και στη συνέχεια για την περιβαλλοντική αξία και για τη μοναδικότητα του Δρυοδάσους της Φολόης.

Αμέσως μετά οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές συμμετείχαν σε βιωματικά εκπαιδευτικά παιχνίδια και κατασκευές με υλικά του δάσους.Ακολούθησε πικνίκ στην περιοχή της Νεράιδας και επίσκεψη στον χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί κ.Μαυρομάτης Κωνσταντίνος, κ.Φωτοπούλου Παναγιώτα, κ.Νίκα Ελένη, κ.Μάρκου Θεοδώρα και η κ.Τζανέτου Αφροδίτη.