Εκκλησιαστικά σχολεία

ΑΠΟ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - Μάι• 14•16

Το Τμήμα Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης και Θρησκευτικής Αγωγής με έγγραφό του προς τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης ενημερώνει για τις εγγραφές μαθητών/τριών στην Α’ τάξη Γυμνασίου και Α ́ τάξη Λυκείου των ΕκκλησιαστικώνΣχολείων για το σχολικό έτος 2016-2017. Ακολουθούν τα όσα αναφέρονται σε αυτό:

IMG_20160505_193344

Ενόψει έναρξης εγγραφών μαθητών/τριών στα Γυμνάσια και Λύκεια της χώρας για το σχολικό έτος 2016-2017, παρακαλούμε όπως ενημερώσετε τους γονείς/κηδεμόνες τους για τη δυνατότητα και διαδικασία εγγραφής αποφοίτων μαθητών /τριών δημοτικών σχολείων και γυμνασίων στα Εκκλησιαστικά Γυμνάσια και Λύκεια αντίστοιχα.

Σκοπός της εκκλησιαστικής εκπαίδευσης (ν. 3432/2006) είναι η ανάδειξη και κατάρτιση κληρικών και λαϊκών στελεχών της Ορθόδοξης Εκκλησίας στην Ελλάδα, υψηλού μορφωτικού επιπέδου και χριστιανικού ήθους-χωρίς τούτο να αποτελεί υποχρεωτικόεπαγγελματικό προσανατολισμό για τους αποφοίτους της.

Τα Εκκλησιαστικά Γυμνάσια και Λύκεια αποτελούν τμήμα της Γενικής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας, για αυτό και οι προαγωγικοί και απολυτήριοι τίτλοι σπουδών τους είναι ισότιμοι με τους αντίστοιχους των Γυμνασίων και των Γενικών Λυκείων.

Συνεπώς, οι απόφοιτοι των Εκκλησιαστικών Λυκείων έχουν όμοια δυνατότητα πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με τους αποφοίτους των Γενικών Λυκείων.

Οι γονείς/κηδεμόνες που επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά τους σε κάποιο από τα Εκκλησιαστικά Γυμνάσια ή Γενικά Εκκλησιαστικά Λύκεια , οφείλουν να προσκομίσουν στους διευθυντές τους τα εξής:

Σχετική αίτηση,

Απολυτήριο τίτλο (δημοτικού ή γυμνασίου αντίστοιχα),

Σύντομο βιογραφικό σημείωμα,

Συστατική επιστολή του επιχώριου Μητροπολίτη.
περισσότερα στο ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ
ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝEKKΛΗΣΙΑΣΤΙΚΑ