Στόχοι του σχολείου

Αποστολή και Όραμα του σχολείου Ευρωπαϊκή διάσταση Εκσυγχρονισμός Διεθνοποίηση Στόχοι Προσωπική και επαγγελματική ανάπτυξη του προσωπικού Μεταφορά καλών πρακτικών και ενσωμάτωση αυτών στο σχολικό πρόγραμμα Επέκταση των οριζόντων των μαθητών Ενδυνάμωση του προφίλ του σχολείου ....

5 γυμνάσιο

Προφίλ του σχολείου

Το 5ο Γυμνάσιο Καρδίτσας είναι ένα αστικό σχολείο με σχετικά μικρή δύναμη μαθητών. Συστεγάζεται με το 2ο Γυμνάσιο και το 2ο Λύκειο σε μια αρμονική συνύπαρξη και συνεργασία. Παρέχει υψηλή ποιότητα εκπαίδευσης στους μαθητές, ενώ ….

Προγράμματα Erasmus+

Από το 2017 το 5ο Γυμνάσιο Καρδίτσας δραστηριοποείται στα ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus+, στα οποία πραγματοποιούνται μετακινήσεις μαθητών και εκπαιδευτικών σε συνεργαζόμενα σχολεία της Ευρώπης, ενώ και το σχολείο μας δέχεται και φιλοξενεί παράλληλα μαθητές και ….

εΤ

Βραβείο «e-Twinning School»

Μια μεγάλη τιμή για το 5ο Γυμνάσιο Καρδίτσας ήταν και το βραβείο eTwinning School. Ευχαριστούμε όλους όσους συνέβαλαν ώστε το σχολείο μας να λάβει αυτήν την τιμητική διάκριση. Το 5o Gymnasio Karditsas κατόρθωσε να υλοποιήσει ….

Εικόνα1

Προγράμματα e-Twinning

Το 5ο Γυμνάσιο Καρδίτσας έχει συμμετάσχει σε ευρωπαϊκά προγράμματα e-Twinning. Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2017-18 υλοποιήθηκαν τρία προγράμματα e-Twinning: Δύο προγράμματα  στο μάθημα της Γερμανικής Γλώσσας  με τίτλο «Musik ist Sprache» (η μουσική ….