Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

afisa_ibby_2016Κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Είναι η μέρα γενεθλίων του μεγάλου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Καθιερώθηκε το 1966 από τη Διεθνή Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (ΙΒΒΥ). Από τότε κάθε χρονιά ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της Οργάνωσης είναι υπεύθυνο για τον εορτασμό. Δηλαδή, ετοιμάζει ένα μήνυμα και μια αφίσα, που διανέμονται σε όλο τον κόσμο. Κάθε χώρα μεταφράζει στη γλώσσα της το μήνυμα και όλοι μαζί, συγγραφείς, εικονογράφοι, παιδιά, εκπαιδευτικοί, βιβλιοθηκάριοι και εκδότες, γιορτάζουμε την παγκόσμια αυτή ημέρα με εκδηλώσεις. Έτσι δείχνουμε την αγάπη μας και το ενδιαφέρον μας για το βιβλίο και το διάβασμα.

Φέτος υπεύθυνο για το υλικό του εορτασμού είναι το τμήμα της Βραζιλίας. Το μήνυμα, που έγραψε η Luciana Sandroni, το διαβάσαμε στην τάξη και μας άρεσε πολύ. Την αφίσα έφτιαξε ο Ziraldo, που είναι πολύ γνωστός εικονογράφος και σκιτσογράφος στη Βραζιλία.

Αποφασίσαμε να γράψουμε κι εμείς ένα μήνυμα και να φτιάξουμε αφίσα για να γιορτάσουμε την ημέρα αυτή. Το μήνυμά μας είναι αποτέλεσμα ομαδικής προσπάθειας, ενώ την αφίσα ζωγράφισε η μαθήτρια Αναστασία Τζήμα.

Το μήνυμά μας:

• Το βιβλίο για μένα είναι ένας καλός φίλος και μια μεγάλη αγκαλιά.
  • Είναι το καταφύγιό μου. Η χαρά κι η ευχαρίστησή μου.
  • Το βιβλίο με ξεκουράζει και με χαλαρώνει.
  • Μου θυμίζει ανέμελα κυριακάτικα απογεύματα. Μου θυμίζει όμως και σχολείο, εργασίες, υποχρεώσεις…
  • Είναι η συντροφιά μου παντού και πάντοτε.
  • Το βιβλίο για μένα είναι παιχνίδι και διασκέδαση.
  • Είναι το καλύτερο δώρο της νονάς.
  • Μου μαθαίνει πράματα και θάματα, για τόπους και ανθρώπους κοντινούς και μακρινούς.
  • Το βιβλίο μυρίζει περιπέτεια και αγωνία, γέλιο και συγκίνηση.
  • Το βιβλίο για μένα είναι μια ωραία ανάμνηση και μια ωραιότερη ελπίδα!
Η αφίσα μας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β τάξης.