Cyberkid

cyberkidsΤο Cyberkid πρωτοξεκίνησε στην Ελλάδα με πρωτοβουλία του Υπουργείου προστασίας του πολίτη ,της Ελληνικής Αστυνομίας(Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος) και τη σημαντική βοήθεια της WIND ΕΛΛΑΣ.

Η ιδέα ήρθε για να συμβάλλει στην ενημέρωση των παιδιών και των γονέων για την ασφαλή περιήγηση στο διαδίκτυο

.cyberkid-2

Στόχος του είναι η εξοικείωση του κοινού με το διαδίκτυο, η προβολή των θετικών πλευρών του, η ανεύρεση χρήσιμων πληροφοριών αλλά και η ψυχαγωγία. Επίσης, θέλει να ενημερώσει τους ανθρώπους για τους κινδύνους του internet. Οι γονείς μπορούν να το επισκεφτούν με τα παιδιά τους για να διασκεδάσουν παίζοντας παιχνίδια στην ψηφιακή αλάνα, αλλά και να ενημερωθούν για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Επίσης, έχει διοργανώσει δράσεις πάνω στα πλαίσια του διαδικτύου.

Τέλος, τα παιχνίδια απευθύνονται σε παιδιά προσχολικής ηλικίας και είναι κυρίως εκπαιδευτικά.

Παναγιώτης Καλλιαρίδης, ΣΤ1