Ξεκινάμε το Edmodo

edmodo1Το Edmodo (edmodo.com) είναι ένα παγκόσμιο, ασφαλές μέσο κοινωνικής δικτύωσης και ηλεκτρονικής μάθησης για εκπαιδευτικούς και μαθητές. Παρέχει ένα προστατευμένο περιβάλλον, όπου επιτρέπεται η δημιουργία ηλεκτρονικών τάξεων, η διαχείριση ηλεκτρονικών φακέλων μαθητών, η διασύνδεση εκπαιδευτικών, καθώς και η συμμετοχή τους σε ηλεκτρονικές κοινότητες διαφορετικών εκπαιδευτικών αντικειμένων. Μέσω του Edmodo, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί διαμοιράζονται ψηφιακό υλικό, ενώ ταυτόχρονα ενισχύεται η συμμετοχή, η αλληλεπίδραση και η επικοινωνία μεταξύ τους, (Θ. Γούτας, 2012, «Edmodo: Ασφαλές μέσο κοινωνικής δικτύωσης και ηλεκτρονικής μάθησης», http://users.sch.gr/goutas/index.php/edmodo).

Θα δημιουργήσουμε έναν χώρο, όπου θα μπορούμε να φιλοξενουμε τους μαθητές στις διάφορες ηλεκτρονικές σας τάξεις, δημιουργώντας για την κάθε ηλεκτρονική τάξη μία ομάδα. Επίσης μπορείτε να συμμετέχετε ως μαθητής σε ηλεκτρονική τάξη άλλου εκπαιδευτικού, με την προϋπόθεση ότι σας έχουν δώσει τον κωδικό της τάξης του.