Νερό το πιο πολύτιμο αγαθό!!

ΑΠΟ: 21ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ - Δεκ• 21•13

9F12EF87FD40E2ADFA50F8C7BA679B44Όλοι μας γνωρίζουμε ότι ένας άνθρωος μπορεί να ζήσει χωρίς τροφή αρκετές εβδομάδες, χωρίς νερό όμως δεν μπορεί να ζήσει πάνω από λίγες μέρες. Το σώμα μας αποτελείται κατά 70% περίπου από νερό. Αποτελεί βασικό συστατικό του αίματος, στο οποίο διαλύονται πολλές θρεπτικές ουσίες, που με την κυκλοφορία μεταφέρονται σε όλο το σώμα. Το νερό που έχουμε ανάγκη το παίρνουμε όχι μόνο με το νερό που πίνουμε αλλά και απ΄οτις τροφές και από τους χυμούς. Το νερό είναι απαραίτητο για τον οργανισμό μας γιατί βοηθάει στην απομάκρυνση των άχρηστων προϊόντων του μεταβολισμού με τα ούρα και στη διατήρηση της θερμοκρασίας του σώματός μας, επειδή εξατμίζεται με τον ιδρώτα και παίρνει ένα μέρος της θερμότητας του σώματος. Η δίψα είναι η προειδοποίηση ότι ο οργανισμός μας βρίσκεται στα πρώτα στάδια της αφυδάτωσης. Η αφυδάτωση είναι μια πολύ σοβαρή κατάσταση κατά την οποία το σώμα έχει λιγότερο νερό από όσο χρειάζεται. Είναι σημαντική η κατανάλωση νερού, κατά τη διάρκεια όλης της μέρας. Η καθημερινή και συνεχής πρόσληψη νερού είναι απολύτως απαραίτητη και ζωτικής σημασίας.

Έχετε σκεφτεί ότι πολλά παιδιά στον πλανήτη μας δεν έχουν πρόσβαση σε καθαρό νερό; Έχεται σκεφτεί πώς είναι η καθημερινή ζωή αυτών των παιδιών;