Κινηματογράφος ¨Αλκυονίς»

mother-i-love-you 2

Την Τετάρτη , 20 Δεκεμβρίου οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν σε ειδική προβολή στον κινηματογράφο «Αλκυονίς» την ταινία:Mητέρα, Σ’αγαπώ (2013) ( Mammu, es Tevi milu )
Σκηνοθεσία: Janis Nords
Σενάριο: Janis Nords
Πρωταγωνιστούν: Kristofers Konovalovs, Vita Varpina, Matiss Livcans
Πλοκή της ταινίας: Ο Raimonds, είναι ένα δωδεκάχρονο αγόρι που ζει με την μητέρα του στη Ρήγα, την πρωτεύουσα της Λετονίας. Η μητέρα του λείπει πολλές ώρες από το σπίτι εξαιτίας της δουλειάς της και όταν γυρίζει σπίτι είναι συνήθως κουρασμένη και εκνευρισμένη.
Το αγόρι περνάει τον ελεύθερο χρόνο του τρέχοντας με το πατίνι του στους δρόμους της πόλης. Μια κακή μέρα στο σχολείο όμως, τον βάζει σε μπελάδες και προσπαθώντας να ξεμπλέξει αλλά και να μη μάθει τίποτα η μητέρα του, μπλέκει ακόμα περισσότερο.
Ευτυχώς, όλα πάνε καλά στο τέλος. Η αγάπη και η ειλικρίνεια επικρατούν και η ένταση και το άγχος φεύγουν.
Όταν επιστρέψαμε στο σχολείο, συζητήσαμε για την ταινία και τα μηνύματά που προσπαθούσε να περάσει. Μια ποιοτική ταινία δίνει πάντα τροφή για σκέψη και σου μαθαίνει πράγματα που δεν μπορούν να σου μάθουν τα σχολικά εγχειρίδια….
Mother, I love you